Büyük Menderes nehri kirliliğinin bitkisel test sistemleri kullanılarak araştırılması
Assessment pollution of Büyük Menderes river by plant test systems
  1. Tez No: 150405
  2. Yazar: SERAP BÜYÜKKARINCALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz En önemli çevresel sorunlardan birisi olan su kirliliğinin Büyük Menderes Nehri'nde oluşturduğu genotoksik etkiler Büyük Menderes Nehri'nden beş farklı bölgeden dört mevsim su örnekleri alınarak Vida f aba kök ucu testiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan denemeler sonucu Feslek Regülatörü' nden dört mevsim ve Karacasu Köprüsü' nden ise sadece yaz mevsiminde alman su örneklerinin Viciafaba kök ucunda mitotik indekste Önemli bir düşüşe yol açtığı bulunmuştur. Fragment ve mikronükleus oluşumu her bölge ve her mevsimde gözlenen kromozomal hasarlardır. Bunların yanı sıra bölgesel ve mevsimsel farklılık göstermekle birlikte anafaz köprü oluşumu, yapışkanlık ve yanlış kutuplaşma saptanan diğer kromozomal hasarlardır. Araştırma sonuçlarımız Büyük Menderes Nehri'ndeki kirliliğin Viciafaba üzerine genotoksik bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. ABSTRACT Water pollution is one of the important environmental problems. Genotoxic effect of Büyük Menderes River water is tried to detected with Viciafaba root tip test. The nuclear material of Vicia faba was analysed bu micronucleus assay/test analysis. As a result of investigations, water samples taken from Feslek Regülatörü in four seasons and Karacasu Bridge in summer season decreased mitotic index of Vicia faba root tip mristematic cells. Formation of fragment and micronucleus occured in Vicia Faba root tip meristematic cells for water samples taken for four season and in five different places. Depending on seasons and places, anaphase bridge formation, wrong polarization and chromosomal stickeness occured in root tip cells of Vicia faba. Our results are similar with other researchers results. Our results showed that, pollution of Büyük Menderes River is is important in terms of its genotoxicity. ANAHTAR SÖZCÜKLER/KEY WORDS Su Kirliliği, Genotoksisite, Kromozom Hasarları, Viciafaba Water pollution, Genotoxicity, Chromosomal Aberrations, Viciafaba,
Özet (Çeviri)