Yürürlükteki mevzuata göre Aydın organize sanayi bölgesinde yapılacak yatırımların yapılabilirliği: Salça ve sabun fabrikası örnekleri
Feasibility of investments made in Aydın organized industry zone according to the regulations and laws in effect: Tomato paste and soup factory examples
- Tez No: 150406
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
-VII- OZ Aydın İli, bir çok medeniyetin vatanı olmuş Büyük Menderes vadisini sınırlan içerisine alan bir kenttir. Hem dağları hem de ovaları bereketli olan Aydın İlinin sanayisi tüm avantajlarına rağmen istenilen düzeyde gelişememiştir. Bu çalışmada, Aydın İli'nde halihazırda faaliyette olan iki organize sanayi bölgesinden biri olan Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesi 'ndc kurulacak biri gıda sektörü biri de kimya sektöründe iki işletmenin yürürlükteki mevzuata göre yapılabilir olup olmadığı incelenmiştir. Bu iki sektörün seçimindeki amaç, Aydın İli'nin mevcut tarımsal potansiyelini İl içerisinde değerlendirmek ve aynı zamanda sanayileşme yolunda gelişimini sağlamaktadır. ABSTRACT Being a center for many civilizations. Aydın province lies in the Grand Menderes Valley. Although, the mountains and plains of the city are very fertile, the industry of the city has not been progressed as expected. In this study, a feasibility of establishing a food processing and chemical factory in Umurlu Organized Industry Zone, one of the two Organized Industry Zones in Aydın province, is studiedbased on the laws and regulations in force. The reasons behind the selection of these two industries are to take advantage of Aydin's agricultural potential in the province limits and to increase the progress of industrialization of the city at the same time.
Özet (Çeviri)