Paclobutrazol'un İngiliz çimi ve Bermuda çiminde büyüme ve gelişme özelliklerine etkisi
Effects of Paclobutrazol on growth and development of Ryegrass and Bermuda grass
  1. Tez No: 150417
  2. Yazar: OĞUZ HARUN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET PACLOBUTRAZOL'UN İNGİLİZ ÇİMİ VE BERMUDA ÇİMİNDE BÜYÜME VE GELİŞME ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Oğuz Harun BAYSAL Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Ekim 2004, 38 Sayfa Akdeniz Bölgesi'nde golf sahalarında kullanılan çim türleri, çok kısa ve yoğun biçim sebebi ile birçok stres faktörüne maruz kalmaktadır. Özellikle, kullanılan çim tür ve varyetelerinin genetik olarak tahammül edebileceğinden daha kısa biçimlerde, çimler yetersiz yapraklan yüzünden yeterli fotosentez yapamayıp, zayıf düşmektedir. Son yıllarda paclobutrazolun da yer aldığı bitki büyüme engelleyicilerinin kullanımı, sık biçim ihtiyacının azaltılması ve çevresel stres etmenlerine dayanımın artırılmasında alternatif yöntemler olarak görülmeye başlanmıştır. Bu çalışma, farklı yöntemlerle uygulanan, farklı paclobutrazol dozlarının, İngiliz Çimi ve Bermuda Çimi türlerinde, büyüme, gelişme ve bazı kalite özelliklerine etkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denemelerde paclobutrazolun 0 g da“1, 50 g da”1 ve 100 g da“1 aktif madde dozları, İngiliz Çimi (Lolium perene)' mn Ovation ve Bermuda Çimi (Cynodon dactylon x C.transvaalensisy mn Tifway çeşidinde, hem yapraktan, hem de topraktan kullamlmıştır. Yapılan istatistik analiz sonuçlarına göre, Lolium perenne'de 50 g da”1 paclobutrazol dozunun bitki boyu, boğum arası uzunluğu, yaprak eni ve kök uzunluğunu durdurmada yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bermuda 'Tifway'de ise, 100 g da"1 paclobutrazol dozu ile bitki boyu ve yaprak uzunluğunda gelişimin durması sağlanmıştır. Her iki çim türünde de, uygulanan paclobutrazol doz ve şekli bitki renginde kayda değer herhangi bir değişiklik oluşturmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Paclobutrazol, golf, çim, Bermuda, İngiliz çimi JURI: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI Doç. Dr. Veli ORTAÇEŞME
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF PACLOBUTRAZOL ON GROWTH AND DEVELOPMENT OF RYEGRASS AND BERMUDAGRASS Oğuz Hanın BAYSAL MSc Thesis in Landscape Architecture Department Adviser: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL October, 2004, 38 pages Turfgrasses used in the Mediterranean Region of golf courses are vulnerable to numerous stresses because of close and heavy mowing. When a turfgrass species or cultivar is repeatedly mowed lower than their genetic tolerance, the turf eventually weakens as leaf loss reduces photosynthesis, and the entire plant, including roots, loses strength. Recently, use of plant growth retardants including paclobutrazol has been recognized as alternative method to reduce moving frequency and increase resistances of turfgrasses to environmental stresses. In this study, the effects of various paclobutrazol doses and application methods on the growth, development and some quality characteristics of Ryegrass and Bermudagrass were investigated. In the experiments, the doses of paclobutrazol at 0 (control), 500 and 1000 g ha“1 were applied to both Ryegrass (Lofium perenne 'Ovation') and Bermudagrass (Cynodon dactylon x C. transvaalensis 'Tifway') as foliar spray and soil drench. The results indicated that 500 g ha”1 of paclobutrazol application was able to reduce plant height, internode length, leaf width and root length of Ryegrass (Lolium pererme 'Ovation'). Plant height and leaf length of Bermudagrass {Cynodon dactylon x C. transvaalensis 'Tifway') were reduced by 1000 g ha"1 paclobutrazol. Application methods and doses of paclobutrazol did not resulted in significant changes in the color of turfgrass cultivars used in this study. KEY WORDS: Paclobutrazol, golf courses, lawn, Bermudagrass, Ryegrass COMMITTEE: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI AssocProf. Dr. Veli ORTAÇEŞME 11