Enzim ilaveli yemle beslenen çipura balıklarında (Sparus aurata L. 1758) ette protein ve yağ oranlarının tespiti ile büyümenin izlenmesi üzerine bir araştırma
A study of observing the growth rate along with determining lipid and protein in muscle of gilthead sea bream (Sparus aurata L. 1758) fed with the feed contaning supplemented enzyme
- Tez No: 150416
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET ENZİM İLAVELİ YEMLE BESLENEN ÇİPURA BALIKLARINDA (Sparus aurata L. 1758) ETTE PROTEİN VE YAĞ ORANLARININ TESPİTİ İLE BÜYÜMENİN İZLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA* Mesut YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ramazan İKİZ Eylül 2004, 49 Sayfa Soya küspesi ağırlıklı rasyona bakteriyel enzim karışımı (Allzyme Vegpro) ilavesinin çipura balıklarının büyüme performansı, ette protein ve yağ oranlan üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada yaklaşık 86.94±1.77 g 220 adet çipura 2 tekrarlı olacak şekilde 2 gruba rasgele dağıtılmıştır. Birinci grup enzim ilavesiz yemle beslenmiş kontrol grubu, ikinci grup ise %0.2 oranında enzim ilave edilen yemle beslenmiş deneme grubudur. Çalışma 2 haftası deneme öncesi adaptasyon dönemi olmak üzere 14 hafta sürdürülmüştür. Deneme süresince 2 haftada bir boy ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Deneme ve kontrol grupları için başlangıç ağırlıkları sırasıyla 86.5±2.54, 87.5±2.44 ve sonuç ağırlıkları ise sırasıyla 126.8±3.15, 124.1±2.33 olarak ölçülmüştür. Ancak, grupların ortalama ağırlıkları arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır (P>0.05). Deneme başlangıcı ve sonunda alman kas örneklerinde yapılan analizlerde de gruplar arasında farklılık gözlenememiştir (P>0.05). Sonuç olarak, ortalama 86.94Ü.77 g olan çipura balıklarrmn yemine %0.2 oranında Allzyme Vegpro ilavesinin büyümeye ve et kalitesine etkisinin olmadığı * Akdeniz Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetim Birimi'nce 2003.02.0121.002 no'lu proje ile desteklenmiştir.belirlenmiştir. Bunun yanında, yapılan hesaplamalarda yeme enzim ilavesinin ekonomik getirişinin olmadığı da görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Sparus aurata, enzim ilavesi, Allzyme Vegpro. JÜRİ: Prof.Dr. Ramazan ÎKİZ Yrd.Doç.Dr. Mehmet ÖZBAŞ Yrd.Doç.Dr. Mustafa ERTÜRK ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF OBSERVING THE GROWTH RATE ALONG WITH DETERMINING LIPID AND PROTEIN IN MUSCLE OF GILTHEAD SEA BREAM {Spams aurata L. 1758) FED WITH THE FEED CONTANING SUPPLEMENTED ENZYME Mesut YELMAZ M. Sc. Thesis, Department of Aquatic Engineering Adviser: Prof.Dr. Ramazan İKİZ September 2004, 49 Pages This study was carried out for the purpose of finding out the effects of supplements, mixed bacterial enzyme premix (Allzyme Vegpro), added to feed intensified with soy bean meal, the performance of growth rate of gilthead sea bream, protein and fat rates in muscle. In the study, 220 sea bream, approximately 86.94±1.77 g were randomly divided into two groups which have two replicate. The first group were fed with the feed of control group which has no supplemented enzyme. The second group was the experimental group added 0.2 % enzyme in their feed. The study lasted 14 weeks, two weeks of which were the adaptation intervals before the research. Throughout the course of the experiment lenght and weight measurements were fullfilled every two weeks. For the experimental and control groups the initial weights were 86.5±2.54 and 87.5±2.44 repectively and the final weights were 126.8±3.15 and 124.1±2.33 respectively. Nevertheless, no difference was found out between the average weights of the groups (P>0.05). What's more, there weren't discovered any differences on the analyses carried out in the samples of muscles taken out at the beginning and at the end of the experiments (P>0.05). As a result of the study, it was concluded that the supplements of Allzyme Vegpro added 0.2 % into feed of gilthead sea bream average 86.94±1.77 g had no minfluence on growth and the quality of muscle. Besides, adding enzyme to feed didn't seem to be economical when evaluating the study. KEY WORDS: Spams aurata, supplementing enzyme, Allzyme Vegpro. COMMITTEE: Prof.Dr. Ramazan İKİZ Asst.Prof.Dr. Mehmet ÖZBAŞ Asst.Prof.Dr. Mustafa ERTÜRK iv