Gazipaşa yöresinde doğal yayılış gösteren hayıt'ların (Vitex agnus-castus L.) seleksiyonu ve çoğaltılabilme olanakları
Sellection of native chaste three (Vitex agnus-castus L.) types from Gazipaşa region and propagation possibilities by cuttings
  1. Tez No: 150418
  2. Yazar: BELMA GİRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET GAZİPAŞA YÖRESİNDE DOĞAL YAYILIŞ GÖSTEREN HAYIT'LARIN (Vitex agnus-castus L.) SELEKSİYONU VE ÇOĞALTILABİLME OLANAKLARI Belma GİRMEN Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL Ekim 2004, 92 Sayfa Bu çalışmada, Antalya-Gazipaşa ilçesi yöresindeki doğal yayılış alanlarından Verbenaceae familyasının bir türü olan Hayıt (Vitex agnus-castus L./ın dış mekanda kullanım amacıyla bitki formu (ağaç-ağaççık, çalı ve yer örtücü), çiçek renk ve sayıları temel alınarak seleksiyonu ve seçilen tiplerden bazı örneklerin çelikle çoğaltılabilme olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Seleksiyon çalışmalarında 3'ü ağaç-ağaççık, 33'ü çalı ve l'i yer örtücü olmak üzere çiçek rengi bakımından özellik gösteren 37 tip seçilmiştir. Seçilen tiplerden 2'sinin çiçek rengi beyaz-açık pembe, 7'sinin pembe, 2'sinin koyu pembe, 21 'inin mavi-eflatun ve 5 'inin koyu mavi-eflatundur. Çelikle çoğaltma denemeleri, ihtiyaç duyulan sayıda çeliğin alınabileceği 4 tip ile gerçekleştirilmiş ve köklerime özellikleri üzerine çelik alma zamanı, köklenme ortamı ve IBA (Indole-3-buturik asit)'in etkileri araştırılmıştır. Denemelerde köklenme özellikleri olarak köklenme oram, kök uzunluğu, kök sayısı ve kök kuru ağırlıkları saptanmış ve ayrıca köklü çeliklerin sürgün sayısı, sürgün çapı, sürgün uzunluğu ve sürgün kuru ağırlığı değerleri belirlenmiştir. Çelikle çoğaltma denemelerinden elde edilen bulgular, en iyi sonuçların Şubat ayında alman kış (sert odun) çeliklerinden elde edildiğini, tipler arasında farklılıklar olmasına karşın torf+kum 1:1 hacimsel karışımının en iyi köklenme ortamı olarak ortaya çıktığını ve 4000 mg.L"1 IBA uygulamasının genelde köklenme özellikleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hayıt, Vitex agnus-castus L., seleksiyon, çelikle çoğaltmaJÜRİ: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL (Danışman) Doç. Dr. Zerrin SÖĞÜT Yar. Doç. Dr. Sibel MANSUROĞLU ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELECTION OF NATIVE CHASTE TREE (Vitex agnus-castus L.) TYPES FROM GAZİPAŞA REGION AND PROPAGATION POSSIBILITIES BY CUTTINGS Belma GİRMEN MSc Thesis in Department of Landscape Architecture Adviser: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL October 2004, 92 Pages In this study, the selection of the Chaste Tree {Vitex agnus-castus L. Verbenaceae family) types from the natural growing area in Gazipaşa Region (Antalya, South Anatolia, Turkey), for the use of ornamental purposes with respect to plant form (tree- small tree, shrub and ground cover) and also flower colour and flower number was aimed. Also vegetative propagation of some selected types by cuttings was investigated in order to use the types as out-door plants. In the selection studies, 37 types of Vitex agnus-castus were chosen of which 3 types are tree-small tree, 33 types are bushes and ltype is ground cover. Amongst the selected types, the colour of 2 types is white-pale ping, 7 types is pink, 2 types is dark pink, 21 types is blue-purple and 5 types is dark blue-purple. Rooting experiments were conducted with using 4 selected types of V. agnus-castus in consideration of providing the number of cuttings that were needed in experiments. Effects of the time that the cuttings were taken, the growing media and IBA (Indole-3- buturik acid) on the success and the quality of rooting were investigated. During the experiments, rooting percentage, length and number of the roots and root dry weight as well as the number, diameter and length of the shoots and also shoot dry weight were determined. The results related to rooting experiments indicated that the highest rooting percentages and quality were recorded for the winter (hard wood) cuttings that taken in February, although there were some differences between types. The mixture of turf and sand medium (1:1 by volume) was found out as the best rooting medium and generally application of IBA at 4000 mg.L"1 improved the rooting success and quality. KEY WORDS: Chaste tree, Vitex agnus-castus L., selection, propagation by cuttings mCOMMITTEE: Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL (Adviser) Assoc.Prof. Dr. Zerrin SÖ?ÜT Asst. Prof. Dr. Sibel MANSURO?LU iv