Çizel ayağı ile çalışmada toprak bozulma alanının iyileştirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the improvement of soil failure area in tillage by chisel tine
  1. Tez No: 150420
  2. Yazar: MEHMET TOPAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ÖZMERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET ÇİZEL AYAĞI İLE ÇALIŞMADA TOPRAK BOZULMA ALANININ İYİLEŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mehmet TOPAKCI Doktora Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Aralık 2004, 132 Sayfa Çizel ayağı ile yapılan toprak işlemede, toprak bozulma alanının artırılması ve üçgen şeklinde olan toprak bozulma sınırlarının dikdörtgen şekle yakın hale getirilmesi amacıyla yapılan bu araştırmada, çizel ayağına kanat eklenmesi ve yardımcı ayak uygulaması gibi değişik düzenlemelerin toprak bozulmasına etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında farklı ayak düzenlemelerinin bozulma sınırına etkileri, bozulma alam değişimleri, toprak işleme indeksleri, bozulma alan girişimleri ve optimum ayaklar arası uzaklık değerleri belirlenmiştir. Toprak işleme indeksleri; toprak bozulma alanı indeksi, işlenmemiş alan indeksi, ayaklar arası uzaklık indeksi ve ayaklar arası uzakhk-derinlik indeksi açısından irdelenmiştir. Denemeler; araştırma kapsamında geliştirilmiş bir toprak kanalında, toprak nem içeriği ortalama %17.8, penetrasyon direnci değeri 1.5 MPa olan homojen olarak serilmiş toprak koşullarında yürütülmüştür. Belirli bir ilerleme hızında (4.5 km/h), 32 cm iş derinliğinde, çizel ayağı ile toprak işleme yapılmıştır. Çalışmalarda, çizel ayağına eklenen, 18°, 28° ve 38° kanat açılarına sahip 3 farklı kanat düzenlemesi (Kİ, K2,K3) ve çizel ayağının sağ ve sol yanına 0.50d, 0.65d ve 0.80d uzaklıkta olacak şekilde yerleştirilen 3 farklı yardımcı ayak düzenlemesi (Ll, L2, L3) seçilmiştir. Bununla birlikte, 28° kanat açısına sahip kanat düzenlemesi ile yardımcı ayak düzenlemelerinin her birisi ikili ayak düzenlemesi (K2-L1, K2-L2, K2-L3) olarak incelenmiştir.Toprak bozulma alanı açısından en büyük değer K2-L3 düzenlemesinde (1588.9 cm2) elde edilmiştir. Bunu 1540.2 cm2 bozulma alam değeri ile L3 izlemektedir. Ayrıca, tüm ayak düzenlemelerinde bozulma alam ve iş genişliği açısından önemli bir artışın olduğu belirlenmiştir. Kanat düzenlemeleri içerisinde K2 uygulamasında en- büyük bozulma alam (1110.1 cm2) ve iş genişliği (69.3 cm) değeri elde edilrniştir.En büyük bozulma alam indeks değeri K2-L3'de (1.56), yardımcı ayak düzenlemelerinde L3'de (1.42), kanat düzenlemeleri arasında ise K2 'de (1.22) elde edilmiştir. En büyük ayaklar arası uzaklık indeksi değerleri L3 ve K2-L3 düzenlemelerinde saptanmıştır. Kanat düzenlemelerinde, en büyük ayaklar arası uzaklık indeksi K2'de 10 cm, 15 cm, 20 cm ve 25 cm yeknesak işleme derinliklerinde, sırasıyla 1.27, 1.30, 1.29, 1.20 olarak belirlenmiştir. Kanat eklenmesi ve yardımcı ayak eklenmesi gibi düzenlemeler ayaklar arası uzaklık indeks değerini artırmaktadır. İki çizel ayağı ile çalışma konumunda, istenilen yeknesak işleme derinliğinin sağlanması için uygun ayaklar arası uzaklık değerinin belirlenmesi amacıyla regresyon eşitlikleri oluşturulmuştur. Belirlenen regresyon eşitlikleri kullanılarak, her bir ayak düzenlemesi için Excel' de hazırlanan bir çalışma sayfası ile yeknesak işleme derinliğine gör&, uygun ayaklar araş* uzaklık değerleri hesaplanmaktadır. Ülkemizde imalatı yapılan ve toprak işlemede kullanılan mevcut çizel aletlerinde, istenilen yeknesak işleme derinliklerinde toprak işleme için bu tip yapısal değişikliklerin yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Mevcut aletlerde yeknesak işleme yapabilmek için, ayaklar arası mesafenin yeterli olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, çizel aletlerinin yapısal özeliklerinden ve çatı üzerinde konumlandırma durumları göz önüne alınarak en uygun düzenlemenin K2 olduğu söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER : Çizel ayağı, toprak bozulma alanı, toprak işleme indeksleri, ayak düzenlemeleri, kanat düzenlemesi, yardımcı ayak düzenlemesi, optimum ayaklar arası uzaklık, görüntü işleme tekniği JÜRİ Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ (Danışman) Prof. Dr. Kazım ÇARMAN Prof. Dr. Osman YALDIZ Prof. Dr. İbrahim AKINCI Yrd.Doç. Dr Zeki ALAGÖZ II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE IMPROVEMENT OF SOIL FAILURE AREA IN TILLAGE BY CHISEL TINE Mehmet TOPAKCI PhD. Thesis in Agricultural Machinery Adviser: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ December 2004, 132 Pages In this research, in order to increase the soil failure area and change the soil failure boundary from triangle form to rectangular, effects of winged tines and leading tines attached to a chisel on soil failure area in tillage was investigated. In the study, effects of soil boundary differences of soil failure area, soil tillage indexes, soil failure area interference and optimum tine spacing values of different tine arrangements were determined. Soil tillage index was evaluated in terms of soil failure area index, untilled area index, tine spacing index and tine spacing-depth index. The experiments were carried out under the controlled condiditons in a soil bin. The average soil moisture level was %17.8, and the penetration resistance was 1.5 MPa. Tillage with chisel tine was carried out at 4.5 km/h of forward speed and 32 cm of working depth. In the applications, 3 different wing arrangements (Kl, K2, K3) that is 18°, 28°, 38° of wing angle and 3 different leading tine arrangements (LI, L2, L3) added on the left and right side of chisel tine in the spacing of 0.50d, 0.65d and 0.80d were selected. However, each of the 28° wing angle arrangement with leading tine arrangementds (K2-L1, K2-L2, K2L3) was evaluated in the binary arrangement. inThe highest average soil failure area was observed in K2-L3 arrangement. L3 tine followed this avarage with 1540.2 cm2 of soil failure area. Besides, there was an important increasement in terms of soil failure area (1110.1 cm2) and working depth (69.3 cm) between wing arrangements in K2. The highest soil failure area index values were determined in K2-L3, K2 of wing arrangements and L3 of leading tine arrangements, respectivelly. The highest values of tine spacing index were determined in L2 and K2-L3 arrangements. The highest tine spacing indexes between wing arrangements were determined as 1.27, 1.30, 1.29 and 1.20 on 10 cm, 15 cm, 20 cm, 25 cm of working depth in K2. Winged tine and leading tine applications increased tine spacing index values. Considering the neighbouring tine, the regression equations were devoloped to define optimum tine spacing values. By using regression equations, optimum tine spacing values were computed depending on homogenous tillage depth for each of tine arrangements in Excel spread sheet. These constuctural arrangements should be carried out for optimumv,tilIage,,depth on the chisel tine manufactured in our country. The tine spacing is presently not sufficient for homogenous tillage depth in existing chisels. As a result, optimum chisel tine arrangement was found as K2, by taking into consideration the structural spesifications of chisel and placement on the frame structure KEYWORDS : Chisel tine, soil failure area, soil tillage indexs, tine arrangements, wing arrangements, leading tine arrangements, optimum tine spacing, image analayses COMMITTEE Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ (Adviser) Prof. Dr. Kazım CARMAN Prof. Dr. Osman YALDIZ Prof. Dr. İbrahim AKINCI Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGÖZ IV