Plastik serada yetiştirilen bazı üzüm çeşitlerinin erkencilik, verim ve kalite faktörleri üzerine budama zamanları, asma şarjları ve terbiye sistemlerinin etkisi
Effects of pruning time, crop load and training systems on the earliness, yield and quality factors of some grape cultivars grown in polyhouse
  1. Tez No: 150421
  2. Yazar: İLKNUR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET PLASTİK SERADA YETİŞTİRİLEN BAZI ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN ERKENCİLİK, VERİM VE KALİTE FAKTÖRLERİ ÜZERİNE BUDAMA ZAMANLARI, ASMA ŞARJLARI VE TERBİYE SİSTEMLERİNİN ETKİSİ İlknur POLAT Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. İbrahim UZUN Kasım 2004, 121 sayfa Açık arazide ve plastik serada yetiştirilen Yalova İncisi, Trakya İlkeren, Uslu, Ergin Çekirdeksizi, Yalova Çekirdeksizi ve Early Cardinal üzüm çeşitlerinde erkencilik, verim ve kalite faktörleri incelenmiştir. Plastik sera içerisinde bulunan asmalara ocak başı, ocak ortası ve şubat başı olmak üzere 3 farklı budama zamanı uygulanmıştır. Ayrıca, Trakya İlkeren üzüm çeşidinde 4 farklı terbiye sistemi (tek kollu kordon, tek kollu bükülü guyot, dikey kordon ve Y terbiye sistemi) üzerinde, 3 farklı salkım ( 4, 6 ve 8 salkım/asma ) ve göz şarjının; (12, 15 ve 18 göz/asma ) erkencilik, verim ve kalite faktörleri üzerine etkileri incelenmiştir. Açık arazide ve plastik serada en erken olgunlaşan üzüm çeşidi Uslu, en geç olgunlaşan Yalova Çekirdeksizi olmuştur. Toplam verim, çeşitlere göre değişmekle birlikte, plastik serada daha düşük olmuştur. Yalova Çekirdeksizi hem plastik serada hem de açık arazide en düşük verimli çeşit olmuştur. Ergin Çekirdeksizi, Trakya İlkeren, Early Cardinal, Yalova İncisi ve Uslu çeşitlerinin ise her iki alanda da verimli oldukları tespit edilmiştir. Salkım ve tane özellikleri serada veya açık arazide yetiştiriciliğe göre çok fazla değişiklik göstermemiştir. Budama zamanları içerisinde en erken hasat, 1. budama zamanından sağlanmıştır. Çeşitlere ve yıllara göre değişmekle birlikte, 1. budama diğer budama zamanlarıyla karşılaştırıldığında, 3. budama zamanına göre 2-24 günlük erkencilik sağlanmıştır. Budamazamanları ve asma şarjı; toplam verimi, salkım ve tane özelliklerini önemli ölçüde etkilememiştir. Terbiye sistemleri ve asma şarjlarının erkencilik üzerinde etkisi görülmemiştir. Terbiye sistemleri içerisinde en yüksek verim, 18 gözlü bükülü tek kollu guyot ve tek kollu kordon sisterdefmdBn^sağlanmıştır. Salkım esas alınarak yapılan şarjlarda, toplam verim Ssalkımlı asmalarda, 4 ve 6 salkımlılara göre dana fazla olmuştur. Genelde, salkım ve tane özellikleri üzerinde göz ve salkım şarjlarının istatistiki etkisi saptanamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Üzüm, örtüaltı, budama zamanı, terbiye sistemleri, asma şarjları, erkencilik, verim JÜRİ: Prof. Dr. H. İbrahim UZUN Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUOĞLU Prof. Dr. Atilla AŞKIN Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Doç. Dr. Salih ÜLGER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF PRUNING-TIME, CROP LOAD AND TRAINING SYSTEMS ON THE EARLINESS, YDSLD AND QUALITY FACTORS OF SOME GRAPE CULTIVARS GROWN TN POLYHOUSE İlknur POLAT Ph.D. in Horticulture Adviser: Prof. Dr. H. thrahim TIZIJN November 2004, 121 pages The earliness, yield and quality factors of Yalova încisi, Trakya îlkeren, Uslu, Ergin Çekirdeksizi, Yalova Çekirdeksizi and Early Cardinal grape cultivars were investigated under field and polyhouse conditions. Polyhouse grown cultivars were subjected to 3 different pruning time ( at the beginning of January, at the middle of January and at the beginning of February). Furthermore, the effects 4 different training systems (unilateral cordon, unilateral guyot, vertical cordon and Y system), 3 different cluster loading (4, 6 and 8 cluster/vine), 3 different bud loading (12, 15-and 18 bud/vine) on the earliness, yield and factors of Trakya îlkeren variety were investigated. Uslu was found to be the earliest ripening cultivar, whereas Yalova Çekirdeksizi was the latest ripening cultivar under both field and polyhouse conditions. The amount of yield was variable among cultivars and it was the lowest under polyhouse conditions. Yalova Çekirdeksizi was the lowest in yield under both field -and polyhouse conditions. Ergin Çekirdeksizi, Trakya îlkeren, Early Cardinal, Yalova İncisi and Uslu were productive under both field and polyhouse conditions. The cluster and berry features did not difference between field and polyhouse conditions. mThe earliest harvest was obtained from the first pruning time treatment. Depending on cultivar and years, first pruning time was provided 2-24 days earliness than third pruning time. Yield, cluster and berry features were not significantly effected by different pruning times and grape loading. Different training systems and grape loading did not effect on earliness. The highest yield was obtained with 18 bud unilateral guyot and unilateral cordon training systems. Cluster loading based, the yield of 8 cluster treatment was higher than that of 4 and 6 cluster treatment. KEY WORDS: Grape, polyhouse, pruning time,training systems, grapevine sarjs, earliness, yield COMMTTTEE: Prof. Dr. H. Tbrahim TIZITN Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUO?LU Prof. Dr. Atilla AŞKIN Prof. Dr. Ibrahim RAKTTR Assoc. Prof. Dr. Salih ÜT.GER iv