Bessel potansiyellerinin dalgacık dönüşümleri (wavelet transforms) kullanılarak incelenmesi
The study Bessel potentials with the aid of weigted wavelet transform
  1. Tez No: 150419
  2. Yazar: MELİH ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAM ALİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET BESSEL POTANSİYELLERİNİN DALGACIK DÖNÜŞÜMLERİ (WAVELET TRANSFORMS) KULLANILARAK İNCELENMESİ Melih ERYİĞİT Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İlham ALIYEV Mayıs-2004, 44 Sayfa Analiz ve onun uygulamalarının önemli teknik araçlarından sayılan klasik Bessel potansiyelleri için iyi bilinen problemlerden biri bu potansiyellerin terslerinin belir lenmesidir. Bu probleme bir çok yaklaşım bilinmektedir. Bu çalışmada, yukarıda bahsettiğimiz probleme yeni bir yaklaşım geliştirilmiş ve“ Ağırlıklı Dalgacık Dönü şümleri ( Weighted WaveletTransforms) ”olarak adlandırdığımız dönüşümler yardı mıyla Bessel potansiyellerinin terslerinin açık ifadesi bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bessel potansiyelleri, kesirsel integral ve türev, ağır lıklı dalgacık dönüşümleri, Calderon türetme formü lü, Gauss- Weierstrass çekirdeği JÜRİ : Doç. Dr. İlham ALÎYEV Prof. Dr. Veli KURT Prof. Dr. Abdullah A. ERGİN Prof. Dr. Serpil PEHLİVAN Prof. Dr. Daniyal M. ÎSRAFÎLOV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDY ON BESSEL POTENTIALS WITH THE AID OF WEIGHTED WAVELET TRANSFORM Melih ERYÎ?ÎT Ph.D. Thesis in Mathematics Adviser: Assoc.Prof.Dr. ilham ALIYEV April-2004, 44 pages The classical Bessel potentials are known as an important technical tool in Analy sis and its applications. An familar problem concerning the Bessel potentials is to obtain explicit inversion for them. A number of approaches to this problem are known. In this work we develop a new approach to the aforementioned problem and invert Bessel potentials by means of the so-called weighted wavelet transforms. KEY WORDS: Bessel potentials, fractional integral and derivative, weighted wavelet transform, Calderon-type reproducing formula, Gauss- Weierstrass kernel COMMITTEE : Assoc.Prof.Dr. Ilham ALIYEV Prof. Dr. Veli KURT Prof. Dr. Abdullah A. ERGÎN Prof. Dr. Serpil PEHLİVAN Prof. Dr. Daniyal M. ÎSRAFÎLOV 11