Bazı S-alkiltiyosemikarbazonların Fe(III) ve Ni(II) template ürünlerinin incelenmesi
The investigation of Fe(III) and Ni(II) template products of some S-alkylthiosemicarbazones
  1. Tez No: 150432
  2. Yazar: MUSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET BAZI S-ALKİLTİYOSEMIKARBAZONLARIN Fe(III) VE Ni(II) TEMPLATE ÜRÜNLERİNİN İNCELENMESİ* Bu çalışmada, tiyosemikarbazid, propil bromür ve allil bromür başlangıç maddesi olarak kullanılmak sureti ile salisilaldehid S-propil isotiyosemikarbazon ve salisilaldehid S-allil isotiyosemikarbazon elde edildi. Bu tiyosemikarbazon devlerinin salisilaldehid ile Fe(III), Ni(II), U02(II) metal iyonları varlığında template (kalıp) reaksiyonları ile quadridentat (ONNO) metal kompleksleri elde edildi. Ligandlar ve komplekslerin yapısal özellikleri elementel analiz ve magnetik geçirgenlik değerleri ile, İR ve 'H-NMR spektrumlan yardımıyla belirlendi. *Bu Yüksek Lisans Tez çalışması İstanbul Üniversitesi Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliği tarafından T-24 1/06032003 sayılı proje ile desteklenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF Fe(III) AND Ni(II) TEMPLATE PRODUCTS OF SOME S-ALKYLTHIOSEMICARBAZONES* Salicylaldehyde S-propylisothiosendcarbazone and salicylaldehyde S-allyl- isothiosemicarbazone were synthesized by using thiosemicarbazide, propyl bromide and allyl bromide as starting materials. Quadridentat (ONNO) metal complexes have been obtained by template reaction of salicylaldehyde with these thiosemicarbazone derivatives in the presence of Fe(III), Ni(II) and U02(II) metal ions. Some structural properties of the ligands and the complexes were determined by elementel analysis, magnetic susceptibility and IR, 'H-NMR spectra. This Master Thesis was kindly supported by the Istanbul University Support Secretarian of Researche Project with the Project number T-241/06032003. vm