Bazı sübstitüe n1, n4- diariliden-s-alkil-tiyosemikarbazonların nikel(II) ve uranil(VI) kompleksleri
Some substituted n1,n4-diarylidene-s-alkyl-thiosemicarbazone nickel(II) and uranyl(VI) complexes
- Tez No: 282850
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Salisilaldehit, 5-bromosalisilaldehit ve 3,5-diklorosalisilaldehit ile alkil zincir uzunluğu 1-12 olan ve 7 adedi yeni olmak üzere 13 S-alkil tiyosemikarbazonun elde edildi. S-alkil-tiyosemikarbazonların nikel(II) ve uranil(VI) varlığında verdiği kalıp (template) reaksiyonlar incelenerek 11 adet [NiL] ve 21 adet [UO2L(L´)] bileşimlerindeki kompleksler ile defa sentez edildi. N1,N4-Diariliden-S-alkilisotiyosemikarbazonato uranil(VI) olarak adlandırılan komplekslerde UO22+ çekirdeğinin 7. koordinasyonunu tamamlayan L´ ligandı olarak metanol, etanol, propanol, bütanol, allil alkol, piridin, pikolin ve dimetilsülfoksit kullanıldı. Tiyosemikarbazon ve kalıp kompleksleri elementel analiz, UV-görünür alan, infrared, 1H-NMR, kütle spektrometresi, termogravimetrik analiz yöntemleri ile karakterize edildi. S-alkiltiyosemikarbazonlarda ve nikel(II) komplekslerinde alkil zincirinin uzaması ile erime noktası değerlerinde belirgin bir azalma olduğu gözlendi. [UO2L(L´)] genel formülündeki 3 adet kompleksin tek kristal X-ışını analizi yapıldı. Bu komplekslerde koordine olan allil alkol, bütanol ve dimetilsülfoksitin donor atomu (O) ile uranyum atomu arasındaki bağ uzunlukları sırasıyla 2.397, 2.405, 2.376 ºA olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Thirteen S-alkyl thiosemicarbazones having C1-12 alkyl chain in which seven of them are novel have been synthesised using salicylaldehyde, 5-bromosalicylaldehyde and 3,5-dichlorosalicylaldeyde. The template reactions of the S-alkyl-thiosemicarbazones in the presence of nickel(II) and uranyl(VI) ions have been investigated. Eleven nickel(II) and twenty-one uranyl(VI) metal complexes in general formula, [NiL] and [UO2L(L´)], were synthesized firstly. Methanol, ethanol, propanol, butanol, allyl alcohol, pyridine, picoline and dimethylsulphoxide were used as L´ ligand which completed the 7. coordination site of UO22+ center in the uranyl complexes named N1,N4-diarylidene-S-alkylisothiosemicarbazonato uranyl(VI). The characterization of the thiosemicarbazones and template complexes was carried out by elementel analysis, UV-Vis, IR, 1H-NMR, mass spectroscopies and thermogravimetric analysis methods. It was determined that the melting point values of S-alkil-thiosemicarbazones and nickel(II) template complexes decreased clearly by the increasing carbon number of the S-alkyl chain. Structures of three uranyl(VI) complexes having allyl alcohol, butanol and dimethylsulphoxide as second ligand (L´) were studied by single-crystal X-ray analysis. The bond distances between Uranium and Oxygen atoms of L´ have been found as 2.397, 2.405, 2.376 ºA, respectively.