Taş yapıların korunmasında ilk aşama: İzmir'deki bazı örneklerde cephe özellikleri ve bozulmaların görsel irdelenmesi
First step at preservation of the masonary buildings: Visual examination of facede chraracteristic and weathering of some examples in İzmir
  1. Tez No: 150449
  2. Yazar: DUYGU AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
IV ÖZET Ülkemizde tarihi yapıların büyük bir kısmı taş yapılardır. Taş yapılarda da na başta nem kaynaklı olmak üzere bir çok etmene dayanmaktadır. Taş yapıların asyonun ve bozulmayı önleme çalışmalarında öncelikle bozulmaya sebep olan veya etmenler tespit edilmelidir. Yapılan incelemeler sonrasında yapının nuşluk derecesine göre hangi restorasyon tekniğinin gerekli olduğu tespit ilir. Bozulmayı tespit etmek için yapı çok aşamalı inceleme ve laboratuar ortamında n testlerden geçmelidir. Bozulmanın nedeni tespit edildikten sonra koruma nine karar verilmelidir. Restorasyon yöntemine bu tespitlere göre karar vermek lidir. Yanlış bir tanı sonucunda yapılan restorasyon, koruma yerine zarara sebep ir. Koruma yapıldıktan sonra o bozulmaya neden olan etmenler mümkünse dan kaldırılmalı, malzeme tekrar bu etmenlerle yüz yüze bırakılmamalıdırlar. Taş yapıların konservasyonu ve restorasyonunda çağdaş teknoloji ve bilimsel lalar kullanılarak restorasyon alanında çağı yakalamalı ve bilimsel esaslara dayalı m restorasyon yöntemlerine karşı açık olunmalıdır. Restorasyon uygulamalarında nüz örneklerinde restorasyon uygulaması ve laboratuar testlerinden önce gelen çalışmalarından“Malzeme bozulmalarının görsel analizi”olarak adlandırılan ing- haritalama bir sonraki aşamalar için yardımcı ve etkili bir aşamadır. Bu kapsamda öncelikle bozulma nedenleri ile birlikte Fitzner ve çalışma ınun geliştirdiği“mapping yöntemi”incelenmiş, daha sonra ise İzmir'deki dokuz 19. ve 20. yüzyıla ait taş yapı incelenerek cephelerdeki malzeme bozulmalarının analizi levhalar üzerinde incelenmiştir.Bu çalışma yönteminin yapılacak olan restorasyon uygulamalarında kullanılması, rede yeni teknik ye malzemeleri takip ederek ülkemizde de çağdaş restorasyon imaları yapılmasının yaygınlaşmasına katkıda bulunulmalıdır. ihtar sözcükler! taş, restorasyon, Fitzner, mapping, görsel analiz
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Most of the historical buildings in our country are masonary buildings. le corruption of the stone buildings is primarily caused by humidity led factors as as by many others. For the corruption prevention and the restoration of the nary buildings, firstly the factor or factors that lead to the corruption should be mined. After the examinations -depending on the corruption level of the building- eccessary restoration technique can be determined. The building should be exposed to multi step examination and labaratory tests in r to determine the corruption. After determining the cause of the corruption the «ration technique should be decided. The restoration technique that will be used Id be decided according to these determinations. A restoration implemented due to ong diagnosis would cause harm instead of prevention. After implementing the jntion prosess, the factors that eaused the corruption should be eliminated if ble and the material should not be exposed to these factors again. For the restoration and conservation of the masonary buildings we should keep with the era in the restoration scope by using scientific processes and we should be to modem restoration techniques based on scientific bases. In today's restoration implementation examples, the mapping level named as ' visual analysis of material deterioration' is a field work that precedes labaratory and restoration implementation. This field work is an effective and helpful level for ipcoming levels. To this extent, primarily the causes of corruption and the 'mapping technique' was developed by Fitzner and Ms working team, has been analysed. Later, nine and 20th century stone buildings in famir will be examined and the visual analysis aterial deterioration on the facade will be examined with the charts.vu Implementation of this working technique on the restoration applications and : up of the new techniques and materials will contribute to the expansion of ik and up to date restoration applications in our country. y Words: stone, restoration, Rtzner, mapping, visual analysis