Tokat biberi populasyonunda erkencilik ve verim komponentlerinde heterosis etkisinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Determination of heterosis effects on earliness and yield components in a pepper population of Tokat
  1. Tez No: 150465
  2. Yazar: İBRAHİM ARIŞLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİF GEBOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET TOKAT BİBERİ POPULASYONUNDA ERKENCILIK VE VERİM KOMPONENTLERİNDE HETEROSIS ETKİSİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR İbrahim Arışlı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2004, 74 sayfa Danışman: Yrd.Doç.Dr.Naif GEBOLOĞLU Jüri: Prof.Dr.Şebnem ELLİALTIOĞLU Jüri: Yrd.Doç.Dr.Naif GEBOLOĞLU Jüri: Yrd.Doç.Dr.Ali ECE Aralık 2001 -Eylül 2003 tarihleri arasında Tokat koşullarında yürütülen bu çalışmanın amacı, Tokat biberi populasyonundan geliştirilen Fi hibrit kombinasyonlarında verim ve verim komponentlerinde heterosis etkisinin olup olmadığını ve muhtemel heterosis etkisinin ne düzeyde olduğunu ortaya koymaktır. Ayrıca bu kombinasyonlar içinde ticari olarak üretimi yapılabilecek Fi hibrit çeşit adaylarını belirlemeye çalışmaktır. Denemeye alman 12 hattın melezleme çalışmaları 05.03.2002-10.04.2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan melezlemelerden elde edilen tohumlar 29-30.04.2003 tarihinde viyollere ekilmiş ve 05-07.06.2003 tarihinde de tarla koşullarına dikilmiştir.11 Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre ve 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada toplam verim 45,81 ton/ha (4x9 nolu melez) ile 20,90 ton/ha (10x5 nolu melez) arasında değişmiştir. Toplam verim bakımından 39 hibrit kombinasyonunda heterosis bulunmuştur. Heterosis oranları %0,50 ile %56,17 arasındadır. Ayrıca denemede 1 5 melez kombinasyonunda kısmi dominans ve 1 5 melez kombinasyonunda entermediyer etki bulunmuştur. Erkenci verim incelendiğinde 20,99 ton/ha (4x9 nolu melez) ile 7,43 ton/ha (10x5 nolu melez) arasında tespit edilmiştir. Erkenci verimde 46 melez kombinasyonunda heterosis görülürken, heterosis oranı %0,62 ile %81,03 arasında değişmiştir. Ayrıca 12 melez kombinasyon kısmi dominans, 20 melez kombinasyonu entermediyer etki göstermiştir. Ortalama meyve ağırlığı bakımından elde edilen bulgular bu özelliğin kalıtımında entermediyer etkinin daha önemli olduğunu ortaya koymuştur. Ortalama meyve ağırlığı 11,40 g (1x9 nolu melez) ile 16,30 g (6x4 nolu melez) arasında değişmiştir. Ortalama meyve ağırlığında 14 melez kombinasyonunda %0,21 ile % 14,21 arasında değişen oranlarda heterosis bulunmuştur. Ayrıca 64 melez kombinasyonunda entermediyer etki bulunmuştur. Denemede meyve sayısı 73,05 adet/bitki (12x10 nolu melez) ile 36,13 adet/bitki (5x7 nolu melez) arasında, heterosis oranları ise %2,79 ile %71,08 arasında bulunmuştur. Meyve sayısı bakımından 33 melez kombinasyonunda heterosis, 22 melez kombinasyonunda entermediyer etki bulunmuştur. Denemede bitkilerin ortalama bitki boyu 31,82 cm ile 55,19 cm arasında değişmiştir. 14 melez kombinasyonunda heterosis görülürken, kombinasyonların büyük çoğunluğunda kısmi dominans etki ortaya çıkmıştır. Bitkilerde yan dal sayısı 4,87 ile 2,98;Ill meyve et kalınlığı 1,39 mm ile 1,8 mm; meyve uzunluğu 8,35 cm ile 5,59 cm; meyve eni 3,58 cm ile 2,57 cm arasında olmuştur. Araştırmada yan dal sayısı ve meyve et kalınlığı bakımından entermediyer etki ön plana çıkmıştır. Meyve uzunluğu ve meyve çapı özelliklerinde heterosis görülmekle beraber ağırlıklı olarak kısmi dominans etki bulunmuştur. Verimi oluşturan komponentler arasındaki korrelasyon incelendiğinde toplam verim ile erkenci verim, meyve ağırlığı, meyve sayısı, bitki boyu, meyve çapı ve yan dal sayısı arasındaki ilişki 0,01 düzeyinde önemli bulunmuştur. Bununla beraber toplam verim üzerine meyve boyu ve meyve et kalınlığının etkisi önemsizdir. Anahtar Kelimeler : Biber, Heterosis, Verim, Fi Hibrit
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DETERMINATION OF HETEROSIS EFFECTS ON EARLINESS AND YIELD COMPONENTS IN A PEPPER POPULATION OF TOKAT Ibrahim ARIŞLI Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture Masters Thesis 2004, 74 pages Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Naif GEBOLO?LU Jury: Prof.Dr.Şebnem ELLİALTIO?LU Jury: Yrd.Doç.Dr.Naif GEBOLO?LU Jury: Yrd.Doç.Dr.Ali ECE The aim of this study, run in December 2001 and September 2003 under Tokat ecological conditions, was to determine whether there was heterosis effects on yield and yield components of Fi hybrid combinations developed from a Tokat pepper population. In addition, Fi hybrid cultivar candidates among these combinations were evaluated to determine their suitability for commercial production. Twelve lines were included in the study and were crossed on 05.03.2002 - 10.04.2002. Seeds obtained from the crosses were planted to multipots on 29-30.04.2003 and seedlings were transplanted to field on 05-07.06.2003.The experiment was organized as a Completely Randomized Block Design with 3 replications. Total yield was between 45,8 ton.ha“1 (hybrid of 4x9) and 20,9 ton.ha”1 (hybrid of 10x5). Based on total yield, heterosis was observed in 39 hybrid combinations and the heterosis rate was between 0,5% and 56,2%. Moreover, 15 hybrid combinations had partial dominance effect while 1 5 combinations showed intermedier effect. When early yield was considered, yield was determined between 21 ton.ha“1 (hybrid of 4x9) and 7,4 ton.ha”1 (hybrid of 10x5). In terms of early yield, heterosis was recorded in 46 hybrid combinations and the heterosis rate was between 0,6% and 81,0%. Twelve hybrid combinations showed partial dominance effect whereas 20 hybrid combinations had intermedier effect. Based on the results, intermedier effect was more important on the inheritance of mean fruit weight which was between 11,4 g (hybrid of 1x9) and 16,3 g (hybrid of 6x4). The heterosis rate was between 0,2% and 14,2% in 11 hybrid combinations. In addition, intermedier effect was observed in 64 hybrid combinations. Fruit number was recorded between 73,1 per plant (hybrid of 12x10) and 36,1 per plant (hybrid of 5x7) in the experiment. Heterosis rate was between 2,8% and 71,1%. There was heterosis effect in 33 hybrid combinations and intermedier effect was observed in 22 hybrid combinations. In the experiment, plant height was between 31,8 cm and 55,2 cm; branch number was 2,9-4,8 per plant, fruit flesh thickness was 1,4-1,8 mm, fruit length was 5,6-8,4 cm and fruit width was 3,6-2,6 cm. There was heterosis in 14 hybrid combinations for plant height and mostly intermedier effect was observed. While intermedier effect was seen for branch number and fruit flesh thickness, there was partial dominance effect on fruit length and fruit width characteristics.VI When the correlation among yield components was taken into consideration, there was significant relationship (p=0,01) between total yield and early yield, fruit weight, fruit number, plant height, fruit width and branch number. On the other hand, fruit length and fruit flesh thickness did not have any important effect on total yield. Keywords : Pepper, Heterosis, Yield, Fi hybrid