Tokat ili merkez ilçede arıcılık faaliyetinin ekonomik analizi ve işletmecilik sorunları
Economic analysis and managerial problems of beekeeping in central district of Tokat province
- Tez No: 150480
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ESENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET TOKAT İLİ MERKEZ İLÇEDE ARICILIK FAALİYETİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE İŞLETMECİLİK SORUNLARI Oğuz PARLAKAY Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2004, 98 sayfa Danışman : Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Jüri : Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Jüri : Doç. Dr. Yaşar AKÇAY Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞEKEROĞLU Bu araştırmada Tokat İli Merkez İlçesinde Arıcılık faaliyeti yapan işletmelerin ekonomik analizi yapılarak bunların mevcut durumları ve karşılaştıkları sorunlar belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler yörede arıcılık faaliyeti yapan 72 adet işletmeden anket yöntemi ile elde edilmiş ve örnek hacminin belirlenmesinde tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İncelenen işletmeler 1-19, 20-49 ve 50 ve üzeri koloniye sahip işletmeler olmak üzere üç büyüklük grubuna ayrılmıştır. İşletmeler ortalaması dikkate alındığında işletme başına 17 623,85 milyon TL (10 686,52 $) brüt hasıla, 6 741,03 milyon TL (4 087,54 $) net hasıla, 9 330,13 milyon TL (5 657,48 $) tarımsal gelir, 12 824,92 milyon TL (7 776,60 $) toplam aile geliri hesaplanmıştır. Ayrıca 1 kg balın üretim maliyeti 3,09 milyon TL (1,87 $) olarak hesaplanmıştır. Üreticilerin üretim, pazarlama, hastalık ve zararlılarla mücadele ve diğer bazı sorunlarla karşılaştıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan Tokat Merkez İlçesinde yapılan arıcılık faaliyetinin işletmeler açısından gelir artırıcı bir faaliyet kolu olduğu söylenilebilir. Anahtar Kelimeler : Arıcılık, Ekonomik Analiz, İşletmecilik Sorunları
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT ECONOMIC ANALYSIS AND MANAGERIAL PROBLEMS OF BEEKEEPING IN CENTRAL DISTRICT OF TOKAT PROVINCE Oğuz PARLAKAY Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Master Thesis 2004, 98 page Supervisor Jury Jury Jury Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Assoc. Prof. Dr. Yaşar AKÇAY Asst. Prof. Dr. Ahmet ŞEKERO?LU This study covers economic analysis of beekeeping (apiculture) farms in the Central District of Tokat Province. In addition, current situation of farms and problems they have faced were determined. Data were collected from 72 apiculture farms by direct personal interview. The Method of Stratified Random Sampling was used in the determination of sample size. Farms were divided into three size groups as having less than 20 beehives (first group), between 20 and 49 beehives (second group), and 50 and more beehives (third group). Gross margin, net profit, farm income and total family income were determined as TL 17 623,85 million ($ 10 686,52), TL 6 741,03 million ($ 4 087,54), TL 9 330,13 million ($ 5 657,48) and TL 12 824, 92 million ($ 7 776,60), respectively. In addition, cost of production of 1 kg honey were determined as TL 3,09 million ($ 1,87). It was determined that beekeepers have faced some problems in production, marketing, disease and pest management, etc. It can be said that beekeeping is an activity increasing the income of farms in the Central District of Tokat Province. Key Words : Beekeeping, Economic Analysis, Managerial Problems