Tokat ili merkez ilçede arıcılık faaliyeti yapan işletmelerde bal ve diğer arı ürünleri üretimi ve organik üretim potansiyeli
The production of honey and other bee products and the potantial of organic production in the enterprises engaged in beekeeping in the central district of Tokat province
- Tez No: 376098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN ORUÇ BÜYÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada organik tarımın yaygınlaşmasıyla Türkiye'deki tüketicilerin organik tarım ürünlerine olan talebi artmıştır. Organik arıcılığın yaygınlaşmasıyla organik arı ürünleri de marketlerdeki raflarda yerini almaya başlamıştır. Böylece tüketicilere daha sağlıklı ve kaliteli arı ürünleri sunma olanağı elde edilmiştir. Bu çalışma, organik arı ürünleri üretimi konusunda arıcıların mevcut durumlarının ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır. Bu araştırmada, Tokat İli Merkez İlçe arıcılık faaliyeti yapan işletmelerin mevcut durumları ve karşılaştıkları sorunlar belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler yörede arıcılık faaliyeti yapan 114 adet işletmeden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Örnek populasyonun belirlenmesinde tam sayım yöntemi kullanılmış, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı arıcıların tamamı ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında arı yetiştiricilerinin organik arı ürünleri üretimine yakınlık dereceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucu, üreticilerin % 56,48'i organik üretim yapmak istediklerini göstermektedir. Araştırma sonuçları ayrıca üreticilerin % 75,45'inin arıcılık kurs belgesinin olduğunu ve % 61,82'sinin arıcılar birliğine üye olduğunu göstermektedir. Kovan başına ortalama bal verimi 18,79 kg olarak belirlenmiştir. Üreticilerin üretim, pazarlama, hastalık ve zararlılarla mücadele ve diğer bazı sorunlarla karşılaştıkları belirlenmiştir. Verilerin istatistikî olarak analizinde Khi-kare ve Probit Model kullanılmıştır. Üreticilerin arı ürünleri üretimi ile ilgili uygulamalarının değerlendirmesini yapmak amacıyla puanlama yapılmıştır. Puan düzeyleri ile bazı kriterler arasında Khi-kare analizleri yapılmıştır. Arı üreticilerinin eğitim düzeyleri, yaşları, kovan sayıları ve kurs belgesi olmasıyla organik üretim puan düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Üreticinin eğitim düzeyi, üreticinin yaşı ve kovan sayısı arttıkça, arıcılık faaliyeti uygulamalarının organik üretim kriterlerine daha fazla yaklaştığı gözlemlenmiştir. Üreticilerin sosyo-ekonomik ve davranışsal özelliklerinin, organik üretim yapmaya etkisi Probit Model kullanılarak tahmin edilmiştir. Araştırma sonuçları kovan sayısı, arıcılığın yapıldığı yer, arıcılıkla ilgili kaynak takibi ve Arıcılar Birliğine Üyelik değişkenlerinin organik üretim yapma üzerine önemli etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As a concequence of world-wide applications of organic farming, demand of the consumers for organic products have increased in Turkey. The products of organic beekeeping will be at market in larger scale in near future, which makes it possible to find healthier and qualifield honeybee products for consumers. This study, reveals the current status of organic bee products is intented to put the production of beekeepers. This study, covers economic analysis of beekeeping farms in the Central District of Tokat Province.Data were collected from 114 apiculture farms by direct personal interwiew. -In sample population determination, census method was used. It was interviewed with all beekeepers registered to the farmer registration system. In this study, proximity of beekeepers to production of organic bee products tried to be determined. Research result showed that %56,48 of the producers involved in the research want to make organic production.Moreover, % 75,45 of the producers involved in the research have course document and %61,82 of the producers are members of beekeepers union . Averege honey production per colonie was determined as 18,79 kg. It was determined that beekeepers have faced some problems in production, marketing, disease and pest management ,etc. Statistical analysis of data Chi-square and Probit Models were used. Ratings were made in order to evalvate the applications of beekeepers related to bee products production. Chi-square tests were performed between ratings and some critena. There is a statistically significant relation between education level , age of producers, number of colonies and having course document and organic production level. It was observed that as education level, age of producers and number of colonies increases, beekeeping applications come closer to organik production criteria. Influence of socio-economic and behavioral properties of producer to organic production was estimated by using Probit Model. The research results showed that numbers of colonies, beekeeping in the region, producers beekeeping related source tracker, Beekeepers Union significantly influence organic productionmaking.