Tokat ili Merkez ilçede bağcılıkla uğraşan işletmelerin üretim ve pazarlama sorunları
The production and marketing matters of the agricultural enterprise which are occupied in doing in viticulture in centre township of Tokat province
  1. Tez No: 177784
  2. Yazar: ÖZKAN ELMALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma; Tokat İli Merkez İlçede bağcılığın üretimi ve pazarlanmasındaki mevcut durumun incelenmesi, pazarlama şekilleri ve özelliklerinin belirlenmesi, bağcılık yapan tarım işletmelerinin sosyal ve ekonomik özelliklerinin ortaya konulması, üzümün pazarlama yapısının üretici üzerindeki etkilerinin incelenmesi, üzüm üretim faaliyetinin karlılık düzeyinin ortaya konulması ve üretim ve pazarlamaya ilişkin sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmesi amacıyla yapılmıştır.İşletmeler Neyman yöntemi ile belirlenmiş ve 70 işletmeden veriler direkt mülakat yöntemi ile sağlanmıştır.Araştırmada işletmelerin bazı yapısal özellikleri ile üretim ve pazarlama ile ilgili unsurların işletme büyüklük grupları veya oluşturulan gruplar bakımından farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla Khi-Kare, Varyans ve t testi yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda; parsel genişliği, terbiye sistemi, üzüm ve yaprak üretim miktarı, üzüm verimi, toprak verimi, fidan temin edilen kaynaklar, kredi kullanım durumu, üzüm satışında kullanılan ambalaj türleri, üzüm satışında pazar araştırması yapılma durumu, pazarlandığı yerler ve pazarlama şekli bakımından gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur.İncelenen işletmelerde dekara üzüm veriminin 381,66 kg, üretim maliyetinin 78,77 YTL, brüt üretim değerinin 232,81 YTL, brüt karın 174,40 YTL ve net karın 154,04 YTL olduğu görülmektedir. Bir kg üzümün maliyeti 0,21 YTL iken satış fiyatı 0,61 YTL olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda üzüm üretiminde yapılan 1 YTL'lik harcamaya karşılık 2,96 YTL kar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, üzüm üretiminin karlı bir üretim faaliyeti olduğu söylenebilir. Ancak üretici-tüketici arasında yer alan aracıların üreticilere göre daha yüksek gelir sağladıkları tespit edilmiştir. Aracı marjı % 77,05 olarak bulunmuştur. Bu durumun üretici lehine değişmesi bakımından, üretici-tüketici arasında oluşan pazarlama zincirinin oldukça kısa olması ve üreticiler arasında etkin bir örgütlenme sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was made with the aim of examining the present condition of viticulture production and marketing in township of Tokat province, determining marketing ways and features, putting forth the social and economic features of agricultural enterprise that is busy with viticulture, examining the effects of grape marketing structure on producers, putting forth profitability level of grape production work and bringing proposals for problems related with production and marketing.Agricultural enterprise have been determined by Neyman producers and data from 70 agricultural enterprise have been provided by direct interview method.In the research, Khi-Square, Variance, t test have been carried out with the aim of determining whether some structural features of agricultural enterprise and components related with production and marketing show any difference with largeness of business groups or the constituted groups or not. As a result of the analysis carried out it was found that the difference among groups about parcel width, system of order, the amount of grape and leaves production, yield of grape, yield of land, the sources from which sapling is obtained, the condition of credit use, package varieties used in grape selling, the places where it is marketed and the way of marketing are significant.In the examined agricultural enterprise, it is seen that decare yield of grape is 381,66 kg, its production cost is 78,77 YTL, its gross production value is 232,81 YTL, its gross profit is 174,40 YTL and its amount net profit is 154,04 YTL. While the cost of a kilo grape is 0,21 YTL, its selling cost is realized as 0,61 YTL. In this condition 2,96 YTL have been profited contrary to the expense involving 1 YTL made in grape production. According to these results, it can be said that the production of grape is a profitable activity. But it has been determined that the mediators between producers and consumers provide a higher income when compared to producers. The margin of mediator is found to be as 77,05%. For this condition to be profitable for the producer, the marketing chain between the producer and the consumer to be short and an effective organization to be between the producers, should be provided.