Tokat ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı şeftali (Prunus persica L. Batsch) çeşitlerinin derim kriterlerinin saptanması üzerine bir araştırma
Evaluation of various indicators of maturity for harvest of the some of peach (Prunus persica L.) cultivars in Tokat
- Tez No: 150484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL GERÇEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma 2002 -2003 yıllarında Tokat ekolojisinde yetiştirilen J.H.Hale, Loring ve Dixigem standart şeftali çeşitlerinde yürütülmüştür. Çeşitlerin derim sonrası ömürleri optimum hasat zamanından önemli düzeyde etkilenir. Şeftali gibi klimakterik meyvelerde bu dönem, solunum minimumu ya da hemen sonrasındaki devredir. Bu dönemde çeşitlerin solunum hızları J.H.Hale için 26.59 ve 29.40, Loring için 35.19 ve 39.95 ve Dixigem için(sadece 2002) 35.77 mlC02/kg.h olarak saptanmıştır. Ayrıca, bu zamanda hasat kriteri olarak kullanılabilecek bazı kimyasal ve fizyolojik değişmelerde gözlenmiştir. Bunlar arasında meyve eti ve zemin rengi, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde miktarı, olgunluk oranı ve duyusal test sonuçları yer almaktadır. Anahtar Kelimeler Tokat ili, şeftali çeşitleri, derim
Özet (Çeviri)
Experiments were conducted in 2002 and 2003 with 'J.H.Hale', 'Loring' and 'DixigenV peaches. The optimum picking period for long-term shelf life corresponds to the period at which the respiratory activity of fruits is minimum or slightly late in climacteric fruits. However, slightly late period is the more reliable date for harvesting. Respiration rates were found 26.59 and 29.40 for J.H.Hale, 35.19 and 39.95 for Loring and 35.77 mlC02/kg.h for Dixigem (alone 2002) in two years. On the other hand, at the maturing date, several chemical and physical changes were also observed which are suitable for optimum harvest criterion. The criterions like ground color, flesh color, flesh firmness, SSC, maturity ratio and sensory analyses score were observed for all cultivars. Key Words : Tokat province, peach varieties, harvest