Tokat yöresinde yetişen yenebilen ve ekonomik önemi olan bazı makromantarlarda yağ asidi bileşimi tayini
The composition of fatty acids some edible and economically important mushrooms that grow in Tokat province
- Tez No: 150486
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET TOKAT YÖRESİNDE YETİŞEN YENEBİLEN VE EKONOMİK ÖNEMİ OLAN BAZI MAKROMANTARLARDA YAĞ ASİDİ BİLEŞİMİ TAYİNİ Mehtap SOLMAZ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2004, 44 Sayfa Danışman : Yrd.Doç.Dr. Necmettin YILMAZ Jüri : Yrd.Doç.Dr. Necmettin YILMAZ Jüri : Yrd.Doç.Dr. İbrahim TÜRKEKUL Jüri : Doç.Dr. İsa GÖKÇE Bu araştırmada; Tokat yöresinde yetişen, yenebilen ve ekonomik önemi olan bazı makromantarlann yağ asidi bileşimi tayini yapılmıştır. Agaricus bisporus, Agaricus campestris, Boletus edulis, Pleurotus ostreatus, Oudemansiella radicata, Coprinus comatus ve Armillaria mellea mantarlarının sap kısmı ve etli kısımlarının yağ asidi bileşimleri ayrı ayrı gaz kromotografik yöntemle analizlenmiştir. Mantar örneklerinin yağ asitlerinin karbon sayılarının C8:0 ve C24:l arasında değiştiği görülmüştür. Çalışılan mantarların hepsinde linoleik asidin yüzdesi en fazla olup % 13, 632 -59,529 arasında değiştiği görülmüştür. Linoleik asitten sonra en yüksek yüzdeye sahip yağ asitleri sırasıyla oleik asit, palmitik asit ve stearik asittir. Araştırmamızda etli kısım ve sap kısmındaki doymamış yağ asitlerinin yüzde miktarının doymuş yağ asitlerinin yüzde miktarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Yenebilir mantarlar; yağ asitleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE COMPOSITION OF FATTY ACIDS IN SOME EDIBLE AND ECONOMICALLY IMPORTANT MUSHROOMS THAT GROW IN TOKAT PROVINCE Mehtap SOLMAZ Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Master Thesis 2004, 44 Pages Supervisor :Asst.Prof.Dr. Necmettin YİLMAZ Jury : Asst.Prof.Dr. Necmettin YILMAZ Jury : AsstProf.Dr. Ibrahim TÜRKEKUL Jury : Assoc.Prof.Dr. İsa GÖKÇE In this research, composition of fatty acids analysed in some edible and economically important mushrooms that grow in Tokat province. Fruit body and stems of Agaricus bisporus, Agaricus campestris, Boletus edulis, Pleurotus ostreatus, Oudemansiella radicata, Coprinus comatus and Armillaria mellea were separated and used for fatty acids extraction than analysed using gas choramotography. Fatty acid carbon numbers of mushroom samples were determined that of C8:0 to C24:l. Linoleic acid was the dominant fatty acid in all studied mushroom species and its percentage varied between 13,632 and 59,529 %. Fatty acid analysis demonstrated that the other major fatty acids were oleic,palmitic and stearic acid respectively. In this research it is found out that the percentage of unsaturated fatty acids were higher than saturated fatty acids in fruit body and stem of the mushroom samples. Key words : Edible mushrooms ; fatty acids.