Farklı kurutma yöntemleri kullanarak Laurus nobilis L.'nin kurutulması, kurutma kinetiğinin incelenmesi ve antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
Drying of Lauru snobilis L. using different drying methods, examination of drying kinetics and evaluation of antioxidant capacity
  1. Tez No: 770564
  2. Yazar: TAREQ ALHAMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM METİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkiler, insanlığın varoluşundan beri gerek temel besin kaynağı gerekse insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerin tohum, yaprak ve çiçekleri özellikle gıda, ilaç ve parfüm endüstrisi için büyük bir öneme sahiptir. Tıbbi ve aromatik bitkiler, yüksek nem içerikleri nedeniyle oldukça çabuk bozulurlar. Bu nedenle, içerdikleri etken maddeleri korumak ve rafa dayanıklı ürünler oluşturmak amacıyla hasattan hemen sonra en kısa sürede kurutulmaları gerekir. Kurutma işlemi sonunda,bitkinin tüm özelliklerinin en iyi şekilde yansıtıldığı, en uygun nem miktarını belirlemek için bitkinin kuruma davranışını da analiz etmek gerekir. Bu analizi yapabilmek kurutma kinetiğini incelemekle mümkündür. Kurutma işlemlerinde kullanılan matematiksel modeller bitkiler için en uygun kurutma koşullarının belirlenmesine katkıda bulunduğu gibi yeni bir kurutma prosesi tasarımı ve geliştirilmesinde de yardımcı olmaktadır. Türkiye, tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinden birisi olan Laurus nobilis L. (Defne) ülkemizde ekonomik değeri ve popülerliği yüksek olan bitkilerdendir. Bu tez çalışmasında, dört farklı kurutma tekniği (güneşte, gölgede, mikrodalga ve vakum) kullanılarak defne yaprağı (Laurus nobilis L.) kurutulmuş, kurutma kinetiği ve kurutma kinetiğinin çeşitli matematiksel modeller ile uyumluluğu incelenmiştir. Ayrıca, kurutma tekniğinin antioksidan kapasite üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla DPPH radikal süpürücü kapasite yöntemi, CUPRAC yöntemi ve Folin-Ciocalteu ayıracı (FCR) ile toplam fenolik bileşik tayin yöntemleri kullanılmıştır. En yüksek toplam fenol içeriği %25 su %75 etanol karışımı ile yapılan soxhlet ekstraksiyonunda elde edilmiştir. En iyi kurutma yöntemi olarak vakumda kurutma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medicinal and aromatic plants have been widely used since the existence of humanity, both as a primary food source and for the protection and improvement of human health. These plants' seeds, leaves, and flowers are of great importance, especially for the food, pharmaceutical, and perfume industries. Medicinal and aromatic plants deteriorate pretty quickly due to their high moisture content. For this reason, they should be dried as soon as possible after harvest to preserve the active ingredients and create shelf-stable products. At the end of the drying process, it is necessary to analyze the drying behavior of the plant to determine the most appropriate moisture content, in which all plant characteristics are best reflected. It is possible to make this analysis by examining the drying kinetics. The mathematical models used in drying processes contribute to determining the most suitable drying conditions for plants and help the design and develop a new drying process. Turkey is one of the wealthiest countries in the world in terms of medicinal and aromatic plants. Laurus Nobilis L. (Water laurel), one of the important medicinal and aromatic plants, is one of the plants with high economic value and popularity in our country. In this thesis, laurel leaves (Laurusnobilis L.) were dried using four different drying techniques (sun, shade, microwave, and vacuum), and drying kinetics and compatibility of drying kinetics with various mathematical models were investigated. In addition, DPPH radical scavenging capacity, CUPRAC, Folin-Ciocalteu reagent (FCR), and total phenolic compound determination methods were used to investigate the effect of the drying technique on antioxidant capacity. The highest total phenol content was obtained in soxhlet extraction with 25% water and 75% ethanol. Vacuum drying was determined as the best drying method.