Defne (Laurus nobilis l.) yaprağı verimi üzerinde etkili faktörlerin belirlenmesi üzerine araştırmalar (Antalya - Manavgat) yayla alan örneği)
The Determining of the effective factors on the leaf yield of laurel (Laurus nobilis l.)
  1. Tez No: 185486
  2. Yazar: SADETTİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR CARUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
iiÖZETDefne (Laurus nobilis L.) Yaprağı Verimi Üzerinde Etkili FaktörlerinBelirlenmesi Üzerine Araştırmalar (Antalya - Manavgat-Yaylaalan Örneği)Bu çalışmada, defne yaprağı verimi üzerinde etkili olduğu düşünülen hektardaki ocaksıklığı, ocaktaki birey sayısı, ocaktaki bireylerin çapları, ocaktaki bireylerin yaşları,arazi taşlılık durumu, ocak tacının genişliği, ocak tacının derinliği ve ocak tacınınboyunun, yaprak verimi üzerindeki etkenlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Antalya ili Manavgat ilçesi Yaylaalan yöresi defnelik alanlarının araştırma denemealanı olarak seçildiği bu çalışma ile, ocaktaki toplam defne yaprağı miktarınındoğruya en yakın şekilde tahmin edilebilmesi için amenajmancı tarafından ölçülmesigereken en uygun değişkenlerin neler olduğu ve defne yaprak veriminin optimizeedilebilmesi için silvikültür uygulayıcısı tarafından öncelikli olarak hangi faktörlerenasıl ve ne kadar müdahale edilmesi gerektiğine yönelik konulara açıklık getirilmeyeçalışılmıştır.Çalışma kapsamında gerçekleştirilen analizlerin sonucunda; R2, C(p) ve AEKkriterlerine göre `Yaş Yapraklı Sürgün Miktarı'nı tahmin etmede en uygun modelseçilmiştir. Model,YYSM= -13.17588 + 0.06735 × OTDO + 0.03881 × OTBO + 0.2231 × OBS +1.2063 × TASDURşeklindedir. Modelin R2 değeri 0.6725 olarak tespit edilmiştir.Bunun yanısıra, harcanan zaman ve iş gücü bakımından, diğer iki kriterin (AEK,C(p)) temel dayanağı olan en `düşük iş gücü ile en yüksek tahmin' ilkesinden çokfazla da uzaklaşılmayacak olması dolayısıyla 5 nolu regresyon denklemi deseçilebilir. 5 nolu regresyon modelinin denklemi:YYSM= -13.49063 + 0.0225 × OTCO + 0.059 × OTDO + 0.03119 × OTBO +0.18445 × OBS + 1.15535 × TASDURşeklindedir. Bu modele ilişkin R2 değeri 0.6802 olarak tespit edilmiştir.iiiDefneliklerde silvikültürel uygulamalara yönelik ön bilgiler elde etmek üzere yapılananalizler sonucunda aşağıda belirtilen sonuçlara ulaşılmıştır.Defnelik alanlarda optimal yaprak veriminin sağlanabilmesi için, hektarda en fazla1 000 - 1 500 civarında defne ocağı bulunacak şekilde rehabilitasyon çalışmalarınınyapılması uygun olacaktır.Defnelik alanların rehabilitasyonu çalışmalarında, ocak bazında optimum verimalınabilmesi için her ocakta 3 - 12 sürgün bırakılmasının uygun olacağı söylenebilir.Defneliklerin, 20-25 yıl idare süresi ile işletilmesinin, optimum yaprak verimininalınabilmesi açısından uygun olacağı söylenebilir.Defnelik alanlarda saha ve servet envanteri zaman kaybedilmeden tamamlanmalı vefaydalanma planları yapılarak uygulamaya konulmalıdır.ANAHTAR KELİMELER: Defne, Yaprak verimi, Amenajman, Silvikültür,Ekoloji
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTThe Determining of the Effective Factors on the Leaf Yield of Laurel (Laurusnobilis L.)In this study carried out in Antalya Manavgat Yaylaalan region, relations wereresearched between laurel leaf yield amount and various factors (laurel plantfrequency base per hectare, shoots numbers on patch, diameters of shoots on patch,shoots ages on patch, canopy width, canopy height, canopy depth, land status). It wasaimed that the new necessary information was determined about the object ofmanagement and silvicultural applications of these areas.The regression model numbered 4 as the most reasonable regression model waschosen to estimate laurel leaf yield amount by using R2, C(p) and AEK criterions. Theequation of the regression model numbered 4 is;YYSM= -13.17588 + 0.06735 × TDO + 0.03881 × TBO + 0.2231 × OBS + 1.2063 ×TASDURR2 value of this regression model was calculated as 0.6725. Besides the regressionmodel numbered 5 can be preferred because of low expenses of workmanship andtime. The equation of the regression model numbered 5 is;YYSM= -13.49063 + 0.0225 × OTCO + 0.059 × OTDO + 0.03119 × OTBO +0.18445 × OFS + 1.15535 × TASDURR2 value of this regression model was calculated as 0.6802.It should be proposed to be existed 1 000-1 500 patches per hectare, 3-12 shoots oneach patch in the end of the rehabilitation of laurel areas to obtain optimum laurelleaf yield. It should be proposed also to be planned by 20-25 years rotation age oflaurel areas.The inventory of the laurel areas and leaves should be done immediately.KEY WORDS: Laurel, Leaf Yield, Management, Silviculture, Ecology.