Antalya yöresi defne (Laurus nobilis L.) alanlarında sürdürülebilir faydalanmanın düzenlenmesi esasları (Manavgat-Yaylaalan örneği)
Sustainable management of Laurus nobilis L. forest lands in Antalya region (A case study: Manavgat-Yaylaalan)
- Tez No: 150755
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ANTALYA YÖRESİ DEFNE (Laurus ııobilis L.) ALANLARINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR FAYDALANMANIN DÜZENLENMESİ ESASLARI (MANAVGAT-YAYLAALAN ÖRNEĞİ) Yıllık defne yaprağı üretimiyle dünya defne ticaretinin % 97 sini ülkemizin karşılaması nedeniyle, önemli bir odun dışı orman ürünümüz olan defne üzerinde durmak gerekir. Eğer bugünden önlem alınmaz ise, aşın ve yanlış üretim sonucu degrade olmuş olan bu sahaların elden çıkması kaçınılmaz olacaktır. Türkiye'de doğadan en çok toplanarak ihraç edilen 5 bitkiden biri olan defne ile ilgili olarak bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların çoğu yaprak kalitesi ve yağının üretimi ile ilgilidir. Defne yaprağı üretim planı adı ile yapılmış ancak yöre halkından destek görmeyen uygulama projeleri mevcuttur. Ancak, faydalanmanın düzenlenmesi ve envanter esasları ile ilgili olarak yapılan bir çalışmaya rastlanamamıştır. Bugüne kadar, amenajman heyetleri asli ürün odun için amenajman planlan yaparlarken, odun dışı orman ürünlerine yönelik olarak da faydalanma planlan düzenlemişlerdir. Arazi şartlarının zorluğu, iş yoğunluğu, vb., nedenlerle bir envanter çalışmasına bağlı kalınmadan yapılan bu planlardaki servet değerleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun sonucunda uygulanmayan planlar ve plan rakamlanndan farklı servet değerleriyle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, tepe çapı ve tepe boyunun çarpımıyla elde edilen ve adına tepe endeksi denilen bir formül geliştirilmiştir. Bu endeks, her ağaçtan ne kadar yaş yapraklı defne sürgünü üretilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUSTAINABLE MANAGEMENT of Lauras nobilis L. FOREST LANDS in ANTALYA REGION (A CASE STUDY: MANAVGAT YAYLAAALAN) Laurel leaf is one of the important nonwood forest productions for Turkey. Furthermore 97% of world laurel production is done by Turkey. But there are some serious problems about the production system of laurel. Up to now, there was not an applicable management plan accepted and implemented by forest service and villagers. As a result of this situation, laurel areas are mostly over exploited and these areas are becoming non profit areas in terms of laurel leaf production. There is not any study about management and inventory system of laurel areas. There are same draft management plans prepared by forestry service (Management Department of Forestry Service) which are not based on an accurate inventory method. Because of having not an inventory system, these plans give quite different amount of leaf stocking values for unit areas for different planning areas based on the similar structure. The aim of this study was to develop an inventory method and prepare a management plan to be used by forest service and villagers. As a result of study, an index named“canopy index”was developed to estimate actual leaf stocking in sample plots taken for inventory. This index is based on the height and with of laurel tree canopies and gives the values represent the amount of leaf production for a tree. Correlation of this index values with measured values was significant (R = 0,80 ; p< 0,0001). This index was used successfully for inventory of study area. It was also suggested to planers to use it for inventory working. In this study GIS (Geographic Information System) was used to get all the maps to taken place in management plan and GPS was used to find all the fieldwork points. As a result a management plan was prepared for managers. VI