Kerpiç duvarlara uygulanan kil bağlayıcılı dış sıva hasarlarının irdelenmesi
Investigation of clay mixed outer plaster damages for adobe walls
- Tez No: 150504
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF GÜNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Toprak malzeme bilmen en eski yapı malzemelerinin başında gelmektedir. Yapı üretiminin ilk dönemlerinde insanlar, sadece toprağın bulunduğu, diğer yapı malzemelerinin kısıtlı olduğu çevrelerde barınma ve korunma gibi ihtiyaçlarım karşılamak amacıyla toprak yapılar yapmışlardır. Günümüzde farklı katkı maddeleri katılarak geliştirilen kerpicin, duvar ve sıva malzemesi olarak kullanımı yaygındır. Kerpiç yapıların duvar yüzeylerine uygulanan kil bağlayıcılı dış sıvaların niteliklerinin araştırılması ve çevresel etmenlerin bu sıvalar üzerindeki etkileri ile oluşturacak hasar türlerinin incelenmesi, bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada, yapı kabuğu ve yapının korunmasında önemli işlevi olan sıvalar ve sıva türleri araştırılmıştır. Kerpiç duvar yüzeylerine ve sıvalara etki eden çevresel etmen-hasar ilişkisi ele alınarak, kerpiç yüzeyler ve kil bağlayıcılı sıva türleri incelenmiştir. Çalışmanın deneysel bölümü için, alınan numuneler ile Ph Deneyi, Organik Madde Analizi, Nem, Kıvam Limitleri, Elek Analizi, Birim Hacim Kütlesi, Komposite - Porozite, Özgül Ağırlık, Kılcal Etkiye Bağlı Su Emme, Zamana Bağlı Su Emme, Buhar Geçirgenlik, Basınç deneyleri yapılarak elde edilen bulgular, ilgili TS standardına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil material is known as the oldest construction materials. Human used the soil that was easy to obtain in order to live and protect themselves in the first construction. These days, adobe, which is produced with different additive substances is commonly used as wall and plaster materials. In this disertation, properties of clay binded exterior blaster, applied on wall of adobe construction, were investigated. Also, effects of environmental factors were searched. In this research, different plaster types, that have important relaction on construction shell and protection of buildings, were investigated. Relationship between environmental effect- damage on adobe wall surface and plasters was discussed. In the experimental part of the research; pH test, analysis of organic substance, moisture, consistency limits, sieve analysis, unit volume weight, composite-porocity, specific weight, water absorption coefficient by capillarity, water absorption related to time, water poricity, compressive tests, were carried out on different samples, gathered results were evaluted according to TS standard.