Yeni İpek Yolu (TRACECA) ve Türkiye
New Silk Road (TRACECA) and Turkey
  1. Tez No: 150512
  2. Yazar: MEHMET AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET“Yeni İpek Yolu (TRACECA) ve Türkiye”tezinin amacı; milli menfaatler çerçevesinde TRACECA projesini incelemek, stratejik bir bakış ile Avrupa Birliği'nin Orta Asya ve Kafkasya'ya ilgisinin nedenlerini tespit etmek, Türkiye'ye yönelik projeleri incelemek ve Türkiye'nin proje içerisinde ufkun ötesini görebilecek yaklaşımlarına ışık tutabilecek teklifler üretmektir. Bu kapsamda; İnci Kısımda“Strateji, Jeopolitik ve Jeostrateji kavramları ile devletlerin bölgeye yönelik dış politikalarının temelini oluşturan jeopolitik teoriler incelenmiş ve Orta Asya ve Kafkasya'nın jeopolitik teorilerde ulaşılmak istenen ana hedef olduğu tespit edilmiş, 2nci Kısımda global güç mücadelesinin ”küreselleşme ve terörizmle mücadele" adlan allında yoğun olarak bu bölgede yaşandığı ve bahse konu bölgeleri dikkate almayan bir devletin bölgesel bir güç dahi olamayacağı; TRACECA projesinin, gerek Kafkasya'daki etnik çatışmalar ve diğer güvenlik sorunları AB 'yi direk etkilemese de, AB'nin; 01 Mayıs 2004 tarihi itibarı ile birliğe katılacak yeni üyelerle Karadeniz'e sınırdaş olması ve AB'nin yasadışı göçü ve uyuşturucu ticaretini erken önlemesi anlamında, gerekse de zengin Hazar ve Orta Asya enerji kaynaklarını, Rus tekelinden kurtarma ve 21nci yüzyılda yeni ve dev bir pazar yaratma gayreti ile AB'nin geleceğe yönelik stratejik adımlan olarak tespit edilmiş, 3ncü Kısımda Yeni İpek Yolu (TRACECA) projesi içinde 1993 yılından günümüze kadar icra edilen ve geleceğe yönelik olarak devam edilen alt projeler incelenmiş ve Türkiye'nin TACIS ülkeleri kapsamında olmadığından Nisan 2004 ayı itiban ile AB'den proje kapsamında hiçbir maddi destek alamadığı tespit edilmiş, 4ncü Kısımda ulaşılan sonuçlardan hareketle Türkiye'nin proje içerisinde ufkun ötesini görebilecek yaklaşımlanna ışık tutabilecek teklifler üretilmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the thesis“The New Silk Road (TRACECA) and Turkey”is to examine the TRACECA project according to national benefits, to point out the reasons of European Union's interest in Middle Asia and Caucasus, to look over projects in benefit of Turkey and to produce offers which can enlighten Turkey's proactive approaches in the project. In this content; In the 1st section,“Strategy, Geopolitics and Geostrategy concepts and geopolitic theories which are the basis of different nations' foreign policies related to the area.”are scrutinized and it is proved that the Caucasus is the main target which is to be reached in the geopolitic theories, In the 2nd section, it is found out that the global power struggle under the name of“globalism and fight against terrorism”is intensely carried out in this region and a nation disregarding this region cannot even be a local power; even the ethnical conflicts and other security problems in the Caucasus don't influence the European Union directly, with the EU's expansion of borders with its new members on May 1st, 2004 and its borders reaching the Black Sea, to block illegal immigration and drug traffic, and to end Russian monopoly on rich energy sources in this region and in the Middle Asia, with the effort to create a new and huge market, the TRACECA project is the strategic footsteps of EU directed towards the future, In the 3rd section, the sub projects carried out under The New Silk Road (TRACECA) project from 1993 into the future are examined and it is seen that by April 2004, as Turkey is not a member of TACIS nations it did not receive any kind of financial support from the EU, In the 4th section manipulating the results obtained, offers are produced which can enlighten Turkey's proactive approaches in the project. m