Lojistik yönetiminde kombine taşımacılık
Combined transport in logistics management
- Tez No: 150513
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Küresel ticaret hacminin artması ve hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte uluslararası taşımacılık uygulamaları hızla kombine taşımacılık sistemine dönüşmektedir. Uluslararası taşımacılık sektöründe, müşterilere kapıdan kapıya hizmetin verilebilmesi kara, deniz, demir ve havayolu taşımacılık sistemlerinin zincirleme ve verimli bir şekilde çalışabilmesine dayanmaktadır. Lojistik ise müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ham maddelerin, ürünlerin ve bunlarla ilgili bilgilerin kaynak noktasından kullanım noktasına kadar farklı taşıma türleri ve araçlarıyla yapılan sevkıyatların birbirleri ile uyumlu olmasına dayanmaktadır. Bu noktada, lojistik yönetiminin temel bileşenlerinden kombine taşımacılık sisteminin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile lojistik yönetimi, lojistik yönetiminin temel faaliyet alanları, ulaştırma sistemlerinin analizi ile kombine taşımacılık kavramı ve sistemi tanımlanarak kombine taşımacılığın sonuçlan ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konu genel hatlarıyla tanımlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde lojistik kavramı, lojistiğin gelişimi, lojistik yönetiminin temel faaliyet alanları ve uluslararası lojistik eğilimleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde taşıma sistemleri tanımlanmış, taşıma türlerinin özellikleri ve taşıma türünün belirlenmesi ve seçimi konulan işlenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde kombine taşımacılık kavramı ve sisteminin genel özellikleri incelenip, kombine taşımacılık ve birimleştirilmiş yük ilişkisi irdelenip sonuçlan değerlendirilmiştir Beşinci bölümde ise, çalışmanın genel değerlendirmesi ve sonuçlarına yer verilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International transport changes rapidly to combined transport system with even increasing size of global trade and rapid technological development. At international transport sector, to provide to customers door to door service land, sea, air, and railway transport systems must be in continius series and work in productive. Logistics belongs to from the source to end-users point through customer's needs, raw materials, products with their related informations, questions of different transport kinds and equipments must be harmonius with each other. In this point, the importance of combined transport system that is a main component of logistics management comes up. In this study logisitcs management, the main activity fields of logistics management, the analyse of transport systems with the defination of concept and system of combined transport, the results of combined transport are studied. First part of this study, the subject has been definited with general dimensions. Second chapter reveals logistics concept, its developments, the main activity fields of logisitcs management and internaitonal logistics tendencies. In the third part of this study transport systems are descripted and the features of transport kinds with determination and selection of transport form are studied. Fourth chapter reveals the combined transport concept and its general features. The relationship between the combined transport and unitized cargo have been studied and the system have been appraised with results In the fifth part the general appraisal and the results of this study are given. HI