Uluslararası hukukta kıt'a sahanlığı rejimi ve sınırlarının tespitinde adaların etkinliği
The effects of islands over determination of borders continental shelf regime and continental shelf regime it self in international law
- Tez No: 150511
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Kıt' a sahanlığı gibi farklı deniz alanlarının ve bu alanların hukuki rejimleri de göz önünde tutularak sahip olunan haklara göre ayrı değerlendirilmesi gerektiği, uluslararası hukukun tüm deniz alanları için tek bir ortak tanım altında kabul ettiği ada tanımının büyük eksiklik yaratabileceği düşüncesi ülkeler arasında anlaşmalar ve uluslararası adalet divanının önüne konulan sınırlama konusu alanlar daha çok iki ülkenin kıta sahanlığının yan veya karşılıklı sınırlarının çatışmasının değerlendirilmesi ile alâkalı olmuştur. Bu nedenle çalışmamda adaların uluslararası platformda kabul edilen tanımları, tanımı oluşturan kriterler bu konuda ülkelerin ve yazarların görüşleri, ada tanımının deniz alanlarının sımrlandınlmasmdaki önemi ve etkileri konusu, 1958 ve 1982 sözleşmelerinde adaların kıt 'a sahanlığına sahip olması hususu, kıt' a sahanlığı hukuki rejimi ve kıt' a sahanlığının dış sınırlarının tespiti ve adaların sınırlandırmada etkileri konuları gözönüne alınmak suretiyle incelenmiştir. Ayrıca Ege denizinde kıt'a sahanlığı uyuşmazlığı ve tarafların görüşlerinin değerlendirilmesi konulan ele alınmış ve tamamıyla Ege sorunu ile ilişkin olmasına karşılık özellikle uluslararası adalet divanının sınırlandırma konusunda kararlarmm deniz alanlarının sınırlandırılmasında yol gösterici kararlar olması yine diğer kısımlar içinde detaya girilmeden bahsedilmeye çalışılan Adalet Divanı Kararlannın bir bütün halinde değerlendirilmesi hem de Ege sorunundaki değerlendirmede yol gösterici olması nedeniyle uluslararası adalet divanın bu konudaki örnek kararlarına Yunanistan'ın istek ve taleplerine karşı ülkemizin karşı politika, strateji ve milli menfaatlerinin belirlenmesi açısından değinilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Variant Sea Areas like the Continental Shelf, and the need for distinct evaluation according to owned rights while considering the legal regimes of these areas, idea of ISLAND definition that is accepted under one common definition by International Law for all Sea Areas may cause ambiguity, International Agreements,and the areas that are in question for restriction in International Court- of Justice partain evaluation of conflict of siding and facing one another borders of two countries. Therefore, in this study, the definition of ISLAND that is admitted in International Platform is analyzed by the criterions forming the definition, opinions of countries and authors, importance and impression of ISLAND definition over restriction of Sea Areas, the subject of ISLANDS to have Continental Shelf in 1958 and 1982 agreements, legal regime of Continental Shelf and determination of outer borders of Continental Shelf and effects of ISLANDS over restriction subjects are taken into consideration. Besides, Continental Shelf disagreement over Aegean Sea and evaluatinon of each sides, opinions are taken in hand and even it is completely about Aegean Sea Conflict, especially because decisions of International Court of Justice about restriction guides decisions about restriction of Sea Areas, and because decisions of International Court of Justice which have been mentioned superficially in other chapters, guide decisions about Aegean Sea Conflict the sample decisions of International Court of Justice, are mentioned to set our country's contrary policies,strategy and national interests against requests and demands of Greece. m