Donanmanın diplomasisinin bir unsuru olarak kullanılması
Navy as an instrument of the diplomacy
  1. Tez No: 150521
  2. Yazar: BAYRAM ALİ TAVLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Donanmanın Diplomasinin Bir Unsuru Olarak Kullanılması”adını taşıyan çalışmada Donanmanın uluslararası ilişkilerde nasıl kullanıldığını anlatılmaya çalışılmıştır. Bir ülkenin donanması sayesinde ulaşmış olduğu ekonomik ve askeri gücün ülke sınırlan dışında sergilenmesiyle dost ve düşmanlara nasıl mesaj verilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Donanmaların varoluş sebepleri incelendiğinde, dünya üzerindeki ülkelerin dünyanın yüzde 71'lik bir bölümünü kaplayan denizleri farklı maksatlarda kullanma isteklerinden ortaya çıktığı görülmektedir. Bunlar, yük ve insanların taşımacılığı, diplomatik veya askeri maksatlı kullanım ve su altı - su üstü kaynaklarının kullanımı olarak gruplandınlabilinir. İlk zamanlardan beri insanlar denizle ilgili olmuşlar, denizlerden faydalanma yöntemlerini araştırmışlar ve denizlerden kazanımlannı korumak için de donanma yapmışlardır. Ülkenin denizlerdeki hak ve menfaatlerini korumak için donanma yaratmak çok önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Deniz Gücü tarihine etki eden büyük güçlerin kendi donanmalarını nasıl yarattıkları ve bunları kendi çıkarları doğrultusunda kullandıkları çalışmada yer almıştır. 11 Eylül terörist saldırılarının dünya üzerindeki etkisi büyük olmuştur. 2 İnci Yüzyıl yeni meydan okumalar, tehditler ve fırsatları beraberinde getirmiştir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl içinde meydana gelen terörizm, küreselleşme, deniz hukukunda yaşanan gelişmeler, NATO içerisinde başlatılan transformasyon gibi gelişmelerin ülke Donanmaları ve Kuvvet Yapılarını ve kullanma konseptlerini nasıl etkilediğine de çalışmada yer verilmiştir. Yaşanan bütün gelişmelerin ışığı altında, Türk Deniz Kuvvetleri, geçmişi, bugünü ve geleceği incelenerek; içinde bulunduğumuz yüzyılın getirdiği risk ve tehditler ile yeni fırsatları karşılayabilecek Kuvvet Yapısının nasıl olması gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“Navies as Instruments in International Relations”we tried to express the importance of a Navy in international relations. How to vividly demonstrate the economic and military power of a country beyond its border, to show readiness for deceive actions, to deter or suppress the intentions of potential enemies as well as to support friendly states. And to surprise probable enemies with the perfection of equipment being exhibited, to effect their morale, to intimidate them right up to the outbreak of war, and suggest to them in advance the hopelessness of fighting. In many cases has permitted the achievement of political goals without resorting the military operations by only threading them to initiate them. So we use the Navy as an ambassador of the country displaying achievements and friendship around the world. At its simplest, navies have existed because while some countries have wanted to use sea for various purposes. These are the passage goods and people, the passage of military forces for diplomatic purposes or for use against targets on land an in or on the sea., and the final one, the exploitation of resources in or under the sea. It has been an important issue to create an blue water Navy for all countries, to control the sea lines of commerce for getting reach and becoming a powerful country. In this study we also try to understand how major power managed this and how they effected the Naval History. We know that the events of September 1 1 have changed the world. 21 st century brings risks and challenges. We try to learn how Navies will be effected in this century. -Terrorism, globalization, developments in Law of Sea, and the transformation in NATO. In the last part of the study,in the light of all these developments, we try to determine how Turkish Naval Force Structure should be to meet all these challenges and risks.