1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi Tuna cephesinde deniz harekâtı
The Danube naval front in The Ottoman-Russian War of 1877-1878
  1. Tez No: 927890
  2. Yazar: DOĞUCAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Osmanlı donanmasının 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi boyunca Tuna Deniz Cephesi'ndeki faaliyetleri ve harp esnasındaki stratejik rolü değerlendirilecektir. Karadeniz'in tarafsızlığı 1856 tarihli Paris Antlaşması ile teyit edilmesine rağmen, Rusya'nın 1870 yılında Fransa-Prusya Savaşı'nı bahane ederek antlaşma hükümlerini tek taraflı olarak feshetmesi ve askerden arındırılan bu bölgede savaş gemileri ile yeniden sahneye çıkması, İngiliz diplomasinin Doğu Sorunu'na yaklaşımı bağlamında ele alınacaktır. 19. yüzyılda takip edilen bahri modernizasyon stratejisinin, Osmanlı Devleti'nin askerî, siyasî ve teknoloji politikalarına etkilerini ve bu etkilerin Tuna Deniz Cephesi'ne yansımaları analiz edilecektir. İngiliz mühendis Robert Whitehead tarafından 1860'ların ortalarında kendinden tahrikli torpidoların icat edilmesi ve ilk kez Rusya tarafından etkin bir şekilde Osmanlı donanmasına karşı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda kullanılan bu yeni silahın yıkıcı etkisinin yarattığı uluslararası etki değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities of the Ottoman navy and its strategic role on the Danube Naval Front during the Ottoman-Russian War of 1877-1878 will be evaluated. Although the neutrality of the Black Sea was confirmed by the Treaty of Paris in 1856, Russia's unilateral annulment of the provisions of the treaty in 1870 on the pretext of the Franco-Prussian War and its reappearance with battleships in this demilitarised region will be discussed in the context of the approach of British diplomacy to the Eastern Question. The effects of the naval modernisation strategy followed during the nineteenth century on the military, political and technological policies of the Ottoman Empire will be analysed by focusing on its reflections on the Danube Naval Front. The invention of self-propelled torpedoes by the British engineer Robert Whitehead in the mid-1860s and the international impact of the destructive effect of this new weapon, which was first used by Russia against the Ottoman navy in the Ottoman-Russian War of 1877-1878, will be evaluated.