Kavkaz Gazetesi'ne göre 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Kafkas Cephesi
The Caucasian front during the 1877-1878 Ottoman-Russian War according to Kavkaz Newspaper
- Tez No: 986256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
XIX. yüzyıl boyunca en çok hakimiyet mücadelesi verdiği Osmanlı Devleti'ne karşı Rusya her ayaklanmayı kendi lehine çevirmek için gayretler sarf etmeye devam etmiştir. Gizli veya aleni olmak suretiyle asker, para ve mühimmat sağladığı ayrılıkçı faaliyetleri XIX. yüzyılın son çeyreğinde de oldukça desteklemiştir. Bu destek 1875 Hersek Olayları, 1876 Nisan Ayaklanması ile 1876 Osmanlı-Sırbistan-Karadağ savaşlarında oldukça arttırılmıştır. Nitekim Balkan ve Anadolu coğrafyasındaki Hristiyan halkın koruyuculuğunu üstlendiğini söyleyen Rusya için bu gelişmeler yeni bir savaşın habercisidir. Askeri ve idari anlamda yapılan reformlar, gelişmiş askeri sistem ve teknolojilerin orduya katılması, sınır bölgelerindeki altyapı çalışmalarının arttırılması ve bölge halkları ile geliştirilen ilişkiler Rusya'nın yeni bir savaşa kendini hazırladığının bir kanıtıdır. Bu hazırlık süreci Londra Protokolü'nün imzalanması ile bitecek ve nihai olarak savaş dönemi başlayacaktır. Londra Protokolü'nün kendi egemenliğine dair bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Rusya 24 Nisan 1877 tarihinde Osmanlı Devleti'ne savaş ilan ettiğini duyurmuştur. Nihai hedefi Balkanlar'da Osmanlı Devleti'nden ayrılmış Slav devletlerinin kurulması ile Anadolu coğrafyasında sırasıyla Iğdır, Ardahan, Kars ve Erzurum'un alınmasıyla toprakların genişletilmek istenmesidir. Bununla beraber Karadeniz limanlarında serbest ticaret hakkı ve idarenin ele geçirilmesi ardından Rus donanmasının Akdeniz'e inmesini sağlamaktır. Bu çalışmada 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı'nın, Rus gazetesi olan Kavkaz'ın istihbarat haberlerinden elde edilen bilgileri ışığında Kafkas Cephesi'nin muharebeleri incelenmiştir. Daha sonra Osmanlı, Rusya ve Avrupa diplomasisinin Rus bakış açısı ile değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the 19th century, Russia continued to exert efforts to turn every uprising to its advantage against the Ottoman Empire, with which it had the most intense power struggles. It provided considerable support to separatist activities in the last quarter of the 19th century by supplying soldiers, Money and ammunition either secretly or openly. This support increased significantly durnig the 1875 Herzegovina Events, the April 1876 Uprising and the 1876 Ottoman-Serbia- Montenegro War. Indeed, for Russia which claimed to be the protector of Christian populations in the Balkans and Anatolia, these developments were a sign of a new war. The reforms carried out in military and administrative terms, the incorporation of advanced military systems and technologies into the army, the increase in infrastructure works in the border regions and the development of relations with the peoples of the region are proof that Russia was preparing for a new war. This preparation process would end with the signing of the London Protocol and the war period would finally begin. Russia, which claimed that the London Protocol posed a threat to its sovereignty, declared war on the Ottoman Empire on 24 April 1877. The ultimate goal is to expend its territory by establishing Slavic states separated from the Ottoman Empire in the Balkans and subsequently capturing Iğdır, Ardahan, Kars and Erzurum in Anatolia. Additionally, it aims to secure free trade rights and control over black Sea ports, followed by enabling the Russian navy to Access the Mediterranean Sea. The study examines the battles of the Caucasian Front during the 1877-1878 Ottoman-Russian War in light of information obtained from intelligence reports published in the Russian newspaper Kavkaz. It then evaluates Ottoman, Russian and Europen diplomacy from the Russian perspective.