Kütahya ili içme suyu kalitesine etki eden çevresel faktörler
Environmental factors effect on quality of Kütahya drinking water
- Tez No: 150568
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV KÜTAHYA İLİ İÇME SUYU KALİTESİNE ETKİ EDEN ÇEVRESEL FAKTÖRLER Cemile Yıldız Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi,2004 Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hayri DAYTOĞLU Bu çalışmada, Kütahya şehir içme suyunun 2002 yılının fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılmıştır. İçme suyu örnekleri 6 ayrı mahalleden 30 gün aralıklarla alınmıştır. Alman örneklerin bulanıklık, renk, koku, tat, tortu, pH, toplam sertlik, sülfat, klorür, nitrit, amonyak, nitrat ve toplam organik madde tayinleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Eylül ve Kasım aylarında içme su örneklerinin bulanık ve renginin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bazı su örneklerinde koku, tat ve tortuya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL FACTORS EFFECT ON QUALITY OF KÜTAHYA DRINKING WATER Cemile Yıldız Biology Department, M. S. Thesis, 2004 Thesis Supervisor: Prof. Dr. Hayri DAYIOGLU In this study, physical, chemical and bacteriological analysis of drinking water of Kütahya were studied during 2002. The drinking water samples were collected from 6 different quarter of a town by 30 days intervals. Analysis parameters for water samples were turbidity, colour, odour, taste, sediment, pH, total hardness, sulphite, chlorine, nitrite, ammonium, nitrate and total organic matter. According to the results, turbidity and colorness of drinking water samples were high in September on November. Water samples didn't have any taste, and sedimentation.