Elmalı Dağı (Kütahya) florası
The flora of Elmalı Mountain
  1. Tez No: 150567
  2. Yazar: HASAN MADENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ELMALI DAĞI (KUTAHYA)FLORASI Hasan Madenci Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2004 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Adem Tatlı ÖZET Bu çalışma 2002-2003 yılları arasında Elmalı Dağı florasını tespit etmek için yapılmıştır. Araştırma alanı Kütahya ili sınırlan içerisinde ve Grid sistemine göre B2 karesindedir. Araştırma alanında 38 familya ve 123 cinse ait 194 takson tespit edilmiştir. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: İran - Turan elementleri % 13.4, Akdeniz elementleri %10.8, Avrupa- Sibirya elementleri % 4.6. Endemizim oranı ise % 14.4 'tür. Sahada en çok taksona sahip familyalar sırasıyla : Compositae %\2.3, Leguminosae %10.8. Labiatae %9.2, Boraginaceae %6A ve Liliaceae %5.6'dır. Alanda en çok türe sahip olan cinslerin sıralanışı ise şöyledir: Centaurea (5), Astragalus (5), Trifolium (5) ve Ranunculus (5) tur. Araştırma alanındaki bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında Hemikriptofit % 42 oranla ilk sırayı almaktadır. Daha sonra sırasıyla Terofitler %28, Kamefitler %13, Geofitler % 1 1 ve Fanerofitler % 6 'dır. Anahtar Kelimeler : Elmalı Dağı, Flora, Kütahya.
Özet (Çeviri)
THE FLORA OF ELMALI (KÜTAHYA) MOUNTAIN Hasan Madenci Department of Biology, M.S. Thesis, 2004 Supervisor : Prof. Dr. Adem TATLİ SUMMARY This investigation was carried out between 2002-2003 to determine the flora of Elmalı mountain. Research area is situated in province of Kütahya and within B2 of the Grid system. In the research area,194 taxa belonging to 123 families and 38 genera were determined. The endemic rate is 14.4 %. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows : irano - Turanien elemets 13.4 %, Mediterranean elements 10.8 %, Euro - Siberian elemets 4.6 %. The families which have the most taxa in research area are Compositae 12.3 %, Leguminosae 1 0.8 %, Labiatae 9.2 %, Boraginaceae 6. 1 %, Liliaceae 5.6 %. Concerning with the major genera in this region are as follows : Centaurea (5), Astragalus (5), Tri folium (5) and Ranunculus {5). The distribution of plants according to the life forms, Hemicrytophytes come first with the rate of 42 % in the research area. After that, in turns Terophytes 28 %, Chamaephtes 13 %, Geophytes 1 1 % and Phanerophytes are 6 %. Key words : Elmalı mountain, Flora, Kütahya.