Fermente ürünlerinden izole edilen laktik asit bakterilerinin izolasyonu, tanımlanması ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Isolation, indentification and investigation of antimicrobial activities of lactic acid bacteria isolated fermented products
  1. Tez No: 150640
  2. Yazar: ŞERİFE YELDA ERİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FERMENTE ÜRÜNLERİNDEN İZOLE EDİLEN LAKTİK ASİT BAKTERİLERİNİN İZOLASYONU, TANIMLANMASI VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİNİN ARAŞTIRILMASI Ş. YELDA ERİKÇİ Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Merih KIVANÇ 2004, 83 Sayfa Laktik asit bakterileri (LAB) doğada oldukça yaygın bir şekilde yer almaktadırlar. Laktik asit bakterileri sebze, zeytin, şarap, süt ve etlerin fermentasyonundaki başlıca sorumlulardır. Koruyucu etkilerinden dolayı çoğu laktik asit bakterisi rutin olarak gıda hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, fermente ürünlerden 260 adet laktik asit bakterisi îzolatı elde edilmiştir. Bu izolatların, besinlerle taşınan bakteriyal patojenlere karşı antimikrobiyal aktiviteleri test edilmiştir. Çalışma sonucunda, 33 izolatın pH 7'de bakteriyosin aktivitesi gösterdiği tespit edilmiştir. 33 izolatın 3'ü Lactobacillus brevis, 3'ü Lactabacillus buchneri, 7'si Lactobacillus con/usus, 2'si Lactobacillus kefir, 5'i Lactobacillus casei, 2'si Lactobacillus delbrueckü, 4'ü Streptococcus lactis, 3'ü Pediococcus pentosaceus ve 4'ü Leuconostos mesenteroides olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, fermente ürünlerden izole edilen laktik asit bakterilerinin laktik asit miktarları 0.153-2.610 mg/ml arasında, proteolitik aktivite miktarları 0.001-0.012 tirosin mg/ml arasında ve hidrojen peroksit miktarları ise 0.119-0.994 (Xg/ml arasında değişiklik gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Laktik Asit Bakterileri, Fermentasyon, Fermente Gıda, Bakteriyal Patojen, Antimikrobiyal Aktivite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis ISOLATION, IDENTIFICATION AND INVESTIGATION OF ANTIMICROBIAL ACTIVITIES OF LACTIC ACID BACTERIA ISOLATED FERMENTED PRODUCTS Ş.YELDAERİKÇİ Anadolu University Garduate School of Natural and Applied Sciences Biology Program Supervisor: Prof. Dr. Merih KIVANÇ 2004, 83 Pages Lactic acid bacteria (LAB) are widely distributed in nature. Lactic acid bacteria are mainly responsible for the fermentations of vegetables, olive, wine, milk and meat Many lactic acid bacteria are routinely used food preparations for their preservative effects. In this study, isolates of lactic acid bacteria, 260 of which from fermented foods were isolated. These isolates were tested for antimicrobial activity against food-borne bacterial pathogens. At the end of study, 33 isolates were produced bacteriocin at pH 7.0. 33 isolates were identified 3 of them as Lactobacillus brevis, 3 of them as Lactobacillus buchneri, 7 of them as Lactobacillus confusus, 2 of them as Lactobacillus kefir, 5 of them as Lactobacillus casei, 2 of them as Lactobacillus delbrueckii, 4 of them as Streptococcus lactis, 3 of them as Pediococcus pentosaceus and 4 of them as Leuconostos mesenteroides. Although, amount of lactic acid, proteolitic activity and hydrogen peroxide produced by lactic acid bacteria isolated from fermented foods ranged between 0.153-2.610 mg/ml, 0.001-0.012 tirosin mg/ml, 0.119-0.994 fig /ml respectively. Keywords : Lactic Acid Bacteria, Fermentation, Fermented Food, Bacterial Pathogen, Antimicrobial Activity