Isolation and molecular identification of some lactic acid bacteria from traditionally made fermented food
Geleneksel olarak yapılmış fermente ürünlerden bazı laktik asit bakterilerinin izolasyonu ve moleküler tanımlanması
  1. Tez No: 374609
  2. Yazar: AYMEN AZEEZ KHALID AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplam 141 Laktik Asit Bakterisi suşu, Irak'tan alınmış olan fermente sucuk ve geleneksel olarak yapılmış olan peynir, yogurt, sarımsaklı peynir ve kaşar peynirinden izole edilmişir. Ön tanımlamalar (44 izole) izolelerin morfolojik özelliklerine göre yapılmıştır. İzoleler aynı zamanda PZR teknikleri kullanılarak 16S rRNA bölgelerine göre genetik karakterizasyona tabi tutulmuştur. Bu tanımlamalara göre 2 suşun Streptococcus spp, 36 suşun Enterococcus spp ve 8 suşun Enterococcus durans olarak tanımlaması gerçekleştirilmiştir. Tanımlamaları yapılmış olan izolelerin antimikrobiyal özellikleri, bakteriosin üretimleri ve proteaz aktiviteleri çalışılmıştır. Antimikrobiyal aktivite ve bakteriyosin özellikleri 8 farklı patojenik suşa (Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Aeromonas hydrophilia, Salmonella paratyphi, Campylobacter jejuni ve Staphylococcus aureus) karşı test edilmiştir. Tüm suşlar test edilen patojenik suşlara karşı farklı oranlarda antagonistik özellik gösterirken kazein ile yapılan test sonucunda proteaz aktivitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 141 isolates of LAB were obtained from sausage and traditional Iraqi dairy products (cheese, yogurt, cheese mixed with garlic and Cottage Cheese) obtained from different regions of Northern Iraq. The pre-identification tests were performed according to the morphological characteristics. The isolates were subjected to genotypic characterization using PCR technique according to 16S rRNA gene regions. Genotypically, 2 strains detected as streptococcus spp., 36 strains detected as Enterococcus spp. and 8 strains defined as Enterococcus durans using specific primers.The identified strains were tested for antimicrobial activity, bactriocin production and protease activity. Antimicrobial activity and bactriocin formation were tested against 8 indicator pathogenic strains (Escherichia coli, Pseudomonas aerouginosa, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae, Aeromonas hydrophilia., Salmonella paratyphi., Campylobacter jejuni and Staphylococcus aureus). All isolates were observed to behave a good antagonistic activity against the tested indicator strains with differences in size of inhibition zone (mm).as well as were screened for possible resistance against 10 selected antibiotics: Vancomycin, Penicillin, Tetracycline, Erythromycin, Ampicillin, Rifampin, Kanamycin, Chloramphenicol, Streptomycin and Gentamicin. all representative isolates were resistant to vancomycin and Gentamicin. In addition, all strains showed protease activity against Casein.