Bazı yeni schiff bazı ligandların hazırlanması ve özelliklerinin spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Preparation of some new schiff base ligands and their characterizations by spectroscopic methods
- Tez No: 150660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZET Schiff bazları ve metal komplekslerinin sentezlenmesi son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Bu önem değişik nedenlerden kaynaklanıyor. Bazı biyolojik işlemlerde önemli bir rol oynarlar. Bir çok enzimatik tepkimede araürün olarak oluşurlar. Biyomoleküllerin yapısının ve biyolojik işlemlerin anlaşılmasında biyolojik model olarak kullanılırlar. Endüstride farmasotik amaçlı bazı kimyasal maddelerin, boyarmaddelerin, plastiklerin insektisitlerin (böcek öldürücü) ve fungisitlerin (mantar öldürücü) üretiminde başlangıç maddesi olarak kullanılırlar. Bazı önemli endüstriyel işlemlerde katalizör olarak kullanılmaları hakkında literatürde bir çok çalışma vardır. Bu çalışmada 4,4*-diaminodifenilmetan (4.4'-metilendianilin) ile asetilaseton, 3- kloroasetilaseton, salisilaldehit, benzaldehit. m-tolualdehit etkileştirilerek 5 tane Schiff bazı sentezlendi. Ayrıca, m-fenilendiamin ile 3-okza-1.5-bis(o-karboksaldehitfenoksi)pentan etkileştirilerek makrosiklik bir Schiff bazı sentezlendi. Bu altı yeni ligandın yapıları İR, 'H-NMR. UV-görünür alan spektroskopisi ve element analizi yöntemleriyle aydınlatıldı. Bu ligandların bazı metal kompleksleri sentezlendiyse de yapıları henüz aydınlatılamadı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Syntheses of Schiff bases and their metal complexes have received growing interest due to a variety reasons. They play a crucial role in some biological processes. They are formed as intermediates in many enzymatic reactions. They are used as biological models in understanding the structure of biomolecules and biological processes. They are also used as starting materials for the production of pharmaceuticals, dyestuffs, plastics, insecticides and fungicides in industry. There is extensive literature on their use as catalysts in some important industrial processes. In this study, five Schiff bases have been synthesized by the condensation of 4.4“-diaminodiphenylmethane (4,4”-methylenedianilinc) with acetylacetone, 3- chloroacetylacetone. salicylaldehyde. benzaldehyde and m-tolualdehyde. In addition, a macrocyclic Schiff base has been synthesized by the reaction of m-phenylene with 3-oxa-l,5- bis(o-carboxaldehydephenoxy)pentane. These new six ligands have been characterized by IR, 'H-NMR, UV-vis spectroscopy and elemental analysis. Even though some metal complexes of these ligands have been synthesized, their structures have not been determined yet.