Seramik takviyeli al esaslı kompozit malzemelerin toz metalurjisi yöntemi ile üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
Production of ceramic reinforced aluminium based composite meterials by using powder metallurgy method and determination of properties
  1. Tez No: 150713
  2. Yazar: SELDA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. SALİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Çalışmada, Toz metalürjisi yöntemiyle Al esaslı seramı takviyeli kompozit malzeme üretilmiştir. E iye malzemesi olarak SiC ve Ferrobor kullanılmıştır. SiC ağırlıkça % 2,5 - 5 - 7,5 - 10 - 15 - 20 oranlarında, bor İse ağırlıkça % 5 - 10 - 1 5 - 20 - 30 ~ 40 oranlarında kullanılmıştır. Homojen toz karışımı için 50 dakika since karıştırılmıştır. Farklı oranlardaki toz karışımları 380 MPa basınçta preslenerek numuneler üretilmiştir. ımuneIer600°C'de 1 saat süreyle sinterlenmişlerdir. Üretilen kompozitlerin sinterleme öncesi ve sonrası boyut değişimleri, yoğunlukları, sertlikleri ye praz kırılma mukavemeti özellikleri belirlenmiştir. Optik mikroskopta içyapıları incelenmiştir. Ayrıca 1 1N, 3N 1 1,5N yük uygulanarak aşınma kayıpları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ain of this study was the production of ceramic reinforced Al based metal matrix composites by wder metallurgy technique. SiC and Ferroboron Eas used as reinforcement mterial. As weight proportions, SiC îs used at the rates of % 2,5 - 5 - 7,5 - 10 - 15 - 20 and Ferroboron was used at the rates of % 5 - 10 - 15 - I - 30 - 40. Powder mixtures was mixed for 50 minutes. The speciments were produced by pressing these fferent ratios of powder mixtures at 380 MPa pressure. The speciments were sintered at 600 °C for 1 hour. The density, hardness and transverse rapture strenghth values and size changes after sintering were stermined. Their microstructures were investigated by using optical microscopes. Besides wear losses were udied by applying loads at 11N, 3N and 1,5N. XI