Suça sürüklenen ve sürüklenmeyen iki grup çocuğun çizim testleri ile değerlendirilmesi ve empati ve özsaygı düzeylerinin karşılaştırılması
Assessment of two groups (Children in conflict with the law and control group) with drawing tests and comparing their self-esteem and empathy levels
- Tez No: 360169
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmamız, Adalet Bakanlığı'na bağlı Bakırköy Kadın ve Kız Çocuk Tutukevi ile Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olarak kalan 12-18 yaş arası çocuk ve ergenlerin çizim testleri, özsaygı ve empati düzeylerinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu kapsamda 40 (20 erkek, 20 kız) çocuk ve ergenle çalışma yapılmıştır. Bulguları kıyaslayabilmek için, sosyoekonomik düzeyi orta olan, deney grubuyla aynı yaş aralığında 40 kişilik (20 kız, 20 erkek) bir karşılaştırma grubu oluşturulmuş ve gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmamız, önceki literatür bulgularını destekler bir şekilde, suça sürüklenen çocuk ve ergenlerin sürüklenmeyen yaşıtlarına kıyasla daha düşük özsaygı ve empati puanı aldıklarını ortaya koymuştur. Gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak da anlamlılık vermiştir. Projektif çizim testlerinde ise grupların dahil oldukları ergenlik döneminin ruhsal özellikleri sonuçlara yansımış, gruplar arasında nesil farkını kavrama, depresyon, geleceğe dair beklentiler açısından istatistiki anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-esteem, empathy scores of children and adolescents in conflict with the law. The age range of the children and adolescents is between 12 and 18. The experimental sample is consisted of 40 adolescents. 20 of them are girls and 20 of them are boys. To compare the findings, we studied with adoelscents whose age range is between 12-18. This adolescents have low socio-economic level. The number of control sample is 40, half of them are girls and the rest is boys. Our study supports the previous studies. Results supported that the children and the adolescents conflict with the law got lower self-esteem and emphaty scores. Differences between two groups are significant. In projective drwaing test, the features of developmental cycle that groups in, effected the results, by this way there is no difference between groups in terms of gripping differences between generation, depression and hopes for future.