Hükümlü çocukların gelecek beklentileri üzerine bir değerlendirme
An assesment on future expectations of juvenile offenders
  1. Tez No: 424722
  2. Yazar: SULTAN EBRU BULGURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇAMUR DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ülkemizi ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir konu olan çocuk suçluluğu suça sürüklenen çocukların sayısındaki artışla birlikte daha gözle görünür bir sorun halini almıştır. Çocuklar için ceza sorumluluk yaşı 12-18 yaş arası olup, hükümlü çocukların hükümlülük süreçlerini tamamlayacağı kurumlar Çocuk Eğitimevi olarak adlandırılmaktadır. Asıl amacı hükümlü çocukların geleceğe yönelik nasıl bir beklenti içerisinde oldukları ve bu beklentilerini etkileyen etmenleri belirlemek amaçlı olan bu çalışma T. C. Adalet Bakanlığı'na bağlı Ankara ve İstanbul Çocuk Eğitimevlerinde kalan 12-20 yaş arası 124 erkek hükümlü çocukla yürütülmüştür. Araştırmada hükümlü çocukların genel özelliklerini anlamaya yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan“Hükümlü Çocuk Görüşme Formu”ve gelecek beklentilerini incelemede kullanılan“iş ve eğitim, evlilik ve aile, din ve toplum ile sağlık ve yaşam”olmak üzere 4 alt faktörden oluşan“Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmış olup ölçeğe ilişkin hesaplamalarda t-test ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre hükümlü çocukların %62,1'i geleceğe yönelik beklentilerinin gerçekleşeceğine inanmaktadır. Bulgular incelendiğinde hükümlü çocukların ailelerinin ekonomik durumu ve eğitimevine gelmeden önce sigara kullanma durumları ile gelecek beklentileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ekonomik durum yükseldikçe gelecek beklentilerinin de arttığı görülmüştür. Kuruma gelmeden önce sigara kullanan çocukların geleceğe yönelik beklentilerinin yüksek çıkması kurumdaki ARDIÇ Bağımlılık Grup Çalışmalarının etkililiğini göstermektedir. Ayrıca çocukların hükümlü oldukları suç türleriyle, din ve toplum ile sağlık ve yaşama yönelik gelecek beklentileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup; cinsel suçtan hükümlü olan çocukların diğer çocuklara göre ortalama puanlarının anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Kurumda herhangi bir kursa devam eden çocukların evlilik ve aileye yönelik gelecek beklentileri de anlamlı derecede yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of juvenile delinquency which interest our country and all the world became a visible problem with the increase in the number of children who dragged into crime. The age of criminal responsibility for children is expressed between the ages of 12-18 and the institutions that will fulfill the convictions of convicted children are called child reformatory.The main purpose of this study is designating juvenile offenders future expectations and determinants which affect these offenders expectation. The study was carried out by 124 children; ages are between 12 – 20, who stays in Ankara and Istanbul children reformatory which work under Turkish Republic Ministry of Justice.In this study, used to in order to find out juvenile offenders' general characteristics, has been“Convicted Child Interview Form”prepared by researcher and examine for future expectations“Adolescent Future Expectations Scale”which has 4 bottom factors consisting of“occupation and education; marriage and family; religion and society with health and living”has been used. SPSS 21.0 programme has been made use of analysis of data and t-test and ANOVA have been made use of scale measurement calculations. According to research results, %62,1 of juvenile offenders are persuaded that their future expectations will come true. In the light of the findings, a significant relation between future expectations with juvenile offenders' habit of cigarette smoking before children reformatory period and their families' economic condition has been determined. It was approved that as economic condition of families get better, children's future expectations rise. Higher results of smoker children's future expectations before children reformatory demonstrate the effectiveness of ARDIC Addiction Teamwork in the institutions. Besides, it has been found that types of crime and future expectations for life; religion and society; health and living are in relation with each other. Juvenile offenders who were sentenced to sex crime have gotten considerable lower result points than the others. Children who continue to attend to any course in institution have gotten considerable higher result points in the manner of future expectations like marriage and family.