Bolu, Kökez su üretim havzasında su verimi ve kalitesi üzerine etkili olan faktörler
Factors affecting water yield and quality in Bolu-Kökez watershed
- Tez No: 150757
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ŞENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bolu, Kökez su üretim havzasında su verimi ve kalitesi üzerine etkili olan faktörler Bolu, Kökez Su Üretim Havzasında Su Verimi ve Kalitesi Üzerine Etkili Olan Faktörler" konulu bu çalışma İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Havza Amenajmanı programında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma ile Kökez su üretim havzasında su üretimini etkileyen koşullar bitki örtüsü, toprak ve topraktan faydalanmanın durumu ortaya konularak açıklanmaya çalışılmıştır. Kökez havzası Bolu ili sınırları içinde ve Bolu iline 15 km. uzaklıktadır. Havzanın %72.5'i orman örtüsü ile kaplı bulunmaktadır. Havzanın geri kalan kısmı (%27.5) yerleşim alanları ve bunların çevresindeki tarım alanlarından oluşmaktadır. Yerleşim alanlarının tamamına yakın kısmının havzanın aşağı kısmında yer alması su üretimi ve kirlenme açısından büyük olumsuzluklar yaratmamaktadır. Havzanın ormanla örtülü kısmında hakim ağaç türü Göknar (Abies bornmülleriana Mattf.) olup, bu örtü daimi kar sınırına kadar devam etmektedir. Havzaya düşen yağışın büyük oranda kar şeklinde düşmesi nedeniyle, Kökez içme suyu havzasında su verimi ve kalitesini arttırıcı önlemler temelde havzadaki bitki örtüsü amenajmanı ve kar hidrolojisi çalışmaları olmalıdır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Factors effecting water yield and quality in Bolu-Kökez watershed Factors effecting water yield and quality in Bolu-Kökez watershed this study is focused on the factors such as vegetion cover and actual land use, to determine the management and silvicultural tecniques for increasing water yield and the quality. This studt states about the factors that effect the production of water and land in Bolu Kökez watershed. Kökez watershed is 15 km. far from Bolu city center and 72.5 percent of the area is covered with forest vegetation. Evergreen forest cover mainly consists of Uludağ Fir (Abies bornmülleriana Matff.) On the lower part of the watershed, 27.5 percent of the land is used for settlements and cultivation. Cultivated lands and villages are located on the lower part of the watershed and don't create important problems in water production and pollutants for water contamination. An important part of the precipitation in the upper watershed is snow and this part of the watershed is covered with evergreen forests. Forest operation, dealing with increasing the water yield and quality in the watershed must be basicly. Focus on the silvicultural and snow part management and hence its hydrological tecniques. VIII