1. ve 2. lig voleybolcularında problem çözme becerileri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between first and second league volleyball players' problem solving skills and anxiety levels
- Tez No: 150778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, voleybolcularda problem çözme becerileri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın örneklemini Türkiye 1. ve 2. liginde oynayan bayan voleybol takımları oluşturmaktadır. Örneklemin problem çözme becerilerinin ölçülebilmesi için Heppner ve Peterson tarafından geliştirilen ve Nail Şahin, Nesrin H. Şahin tarafından dilimize uyarlanan“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Durumluluk ve sürekli kaygı düzeylerinin ölçülebilmesi için ise, Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Öner ve Le Compte tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Durumluluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, 1. ve 2. lig takımlarının durumluluk kaygı puanlarının oynadıkları liglere göre değişkenlik göstermediği, sadece Eczacıbaşı takımının durumluluk kaygı düzeyinin diğer takımlardan daha düşük olduğu görülmüştür. Aynı şekilde takımların sürekli kaygı puanlarına baktığımızda her iki ligde oynayan toplam 25 takım arasında anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanılmamıştır. Takımların problem çözme becerileri söz konusu olduğunda TED Kolejliler ve Vakıfbank Güneş Sigorta takımlarının diğer takımlardan daha düşük puanlara sahip oldukları anlaşılmıştır. Problem çözme becerilerinin düşünen, güvenli ve planlı alt boyutlarında farklılığa rastlanmış, en büyük fark Vakıfbank Güneş Sigorta takımında görülmüştür. Bu takımın puanlarının diğer takımların puanlarından anlamlı derecede düşük olduğu gözlemlenmiştir. 98
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the relations between problem solving skills and anxiety levels of volleyball players. The sampling of this study is the women volleyball teams playing of the first and second leagues in Turkey. Problem solving inventory, which was developed by Heppner and Peterson and adapted to our language by Nail Şahin, Nesrin H. Şahin has been used to measure the problem solving skills of samplings. Also, anxiety inventory, which was developed by Spielberger and his friends and adapted to Turkish by öner ve Le Compte, has been used to measure state and trait anxiety levels. According to the research results of this study, it has been seen that state anxiety points of first and second league teams do not change in relation with the leagues they play, it has only been seen that state anxiety levels of Eczacı başı team is lower than the other teams. Accordingly, we haven't seen a meaningful difference in trait anxiety levels of the 25 teams playing at the leagues. When we think about problem solving skills of teams, it has been understood that TED Kolejliler ve Vakıfbank Güneş Sigorta teams have lower points than the other teams. The difference in problem solving skills has been encountered in thinking, confident and planned sub-scales of the skills and the biggest difference has been seen in Vakıfbank Güneş Sigorta team. We observed that the point of this team is meaningfully lower than the other teams' points. 99