Elit türk voleybolcuların bir sezon boyunca oluşan spor yaralanmalarının incelenmesi
Investigation of sports injuries of elite Turkish volleyball players during one season
- Tez No: 788599
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı elit Türk voleybolcuların bir sezon boyunca geçirdikleri spor yaralanmalarını incelemektir. Çalışmada Türkiye 2019-2020 sezonu Sultanlar, Efeler, Kadınlar 1.Ligi, Erkeler 1.Ligi, Kadınlar 2.Ligi ve Erkekler 2.Ligi olmak üzere 18-40 yaş arasında bulunan 158 Türk gönüllü voleybolcu, çevrimiçi ortamda sunulan özgün bir anket formunu doldurmuştur. Araştırma sonucunda katılımcıların %36,7'sinin yaralanma geçirdiği ve yaralanmaların çoğunun antrenman ortamında gerçekleştiği görülmüştür. En fazla yaralanan bölgelerin diz (%39,6), omuz (%31), ayak bileği (%27,5) ve bel (%18,9) olduğu görülmüştür. Katılımcılar çoğunlukla overuse tipinde (%43,1) ve yumuşak dokudan yaralanmaları olduğunu belirtmişlerdir (%63,8). Katılımcıların daha çok tek bölgeden yaralandıkları tespit edilmiştir (%58,6). Katılımcılar en fazla 0-9 gün arası spordan uzak kalmıştır. Orta oyuncular en fazla yaralanan oyuncular olup (%32,8), en fazla yaralanma Efeler liginde görülmüştür (%25,9). Elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların yaralanma geçirme durumları cinsiyete göre farklılık göstermemiştir (p=0,488). Benzer şekilde, yaralanma sayısı ile lig (p=0,731) ve mevki (p=0,217) arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Spor yaşı ve yaralanma sayısı arasında ise bir korelasyon olduğu görülmüş, fakat istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=.066).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the sports injuries of elite Turkish volleyball players during one season. 158 volunteer volleyball players aged between 18-40 who played in Turkey 2019-2020 season Sultanlar, Efeler, Women's 1st League, Men's 1st League, Women's 2nd League and Men's 2nd League filled out a unique questionnaire form available online developed by the author. The data were analyzed with the SPSS 23.0 package program. It was seen that 36.7% of the participants had injuries and most of the injuries occurred during training. The mostly injured areas were knee (39.6%), shoulder (31%), ankle (27.5%) and waist (18.9%). Participants mostly stated that they had overuse injuries (%43,1) from soft tissues (%63,8). It was determined that the athletes mostly injured in a single region (58,6%). Participants were absent from sports for mostly 0-9 days. The middle players were the most injured players (%32,8), and the most injuries were seen in the Efeler league (%25,9). According to the data obtained, the injury status of the participants did not differ according to gender (p=0,488). Similarly, no statistically significant difference was found between the number of injuries and league (p=0,731) and position(p=0,217). There was a correlation between sports age and the number of injuries, but no statistically significant difference was found (p=.066).