İstanbul ilinde elit düzeyde takım sporları ile uğraşan sporcuların zihinsel antrenman ve zihinsel becerilerini kullanma düzeyleri üzerine bir araştırma
A research about mental training and mental skills usage level of the athletes who has interest with team sports on the elite level in İstanbul
- Tez No: 187670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
STANBUL L NDE EL T DÜZEYDE TAKIM SPORLARI LE UĞRAŞANSPORCULARIN Z H NSEL ANTRENMAN VE Z H NSEL BECER LER NKULLANMA DÜZEYLER ÜZER NE B R ARAŞTIRMATOLGA Ş NOFOROĞLUÖZETBu çalışmanın amacı, stanbul ilinde elit düzeyde spor yapan sporcuların zihinselantrenman düzeylerini ve tekniklerinin araştırılarak değerlendirilmesidir.Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgililiteratürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş böylece konu hakkında teorik birçerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca, araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluylaelde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır.Araştırmanın evrenini 2004-2005 sezonunda stanbul ilinde futbol, basketbol vevoleybol branşlarında elit düzeyde (1. ve 2. lig) yarışan sporcular oluşturmaktadır.Örneklemini ise bu branşlardan rastgele yöntemle seçilmiş; futbol branşında 139 sporcu,basketbol branşında 132 sporcu ve voleybol branşında 64 sporcu oluşturmuştur.Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans dağılımları çıkarılmışardından sporcuların görüşleri ile değişkenler arasında anlamlı farklılıklar aranmıştır. Verilerçapraz karşılaştırma ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile karşılaştırmalı olarakincelendikten sonra elde edilen sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda ,demografik özellikler bakımındansporcuların büyük çoğunluğunun 18-23 yaş aralığında, lise eğitim düzeyinde olduklarıgörülmüştür.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT MENTAL TRAINING AND MENTAL SKILLS USAGELEVEL OF THE ATHLETES WHO HAS INTEREST WITH TEAM SPORTS ONTHE ELITE LEVEL IN ISTANBULTOLGA Ş NOFOROĞLUABSTRACTThe aim of this study is to evaluate by investigating the mental training levels andtechnics of the athletes who has trainings on the elite level in stanbul.The research is in scanning model. The existing information about the reseach issuewas gathered by scanning documentation and in this way theoretical window was formedabout the subject. Also, a questionnaire was applied about the research and with the dataobtained from this questionnaire, a solution was searched for the problem.The universe of the survey is composed of the athletes who competes in the elite level(1st and 2nd league) at football, basketball and volleyball branches in stanbul in 2004-2005season. The example of the survey is composed of randomly choosed 139 athletes at footballbranch, 132 athletes at basketball branch and 64 athletes at volleyball branch.In order to evaluate the data obtained, frequency and percentages were calculatedandafterwards searched for meaningful differences between opinions of the athletes and thevariable factors. The results were taken under evaluation after examining the data with CrossTabulation and One Way Variance Analysis (ANOVA).In consequene of the findings obtained from the reseach; in point of demographiccharacteristics , most of the athletes were found to be at the level of high school graduationand aged between 18-23.