Türkiye voleybol 1. 2. liglerinde oynayan voleybolcuların doping bilgi seviyeve eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of doping knowledge level and tendency, volleyball player who plays i̇n the first and second league in Turkey
- Tez No: 555279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye birinci ve ikinci liglerinde oynayan kadın ve erkek voleybolcuların doping bilgi seviye ve eğilimlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemi ise Türkiye voleybol Federasyonunun 2017–2018 sezonunda mücadele eden Efeler ligi 12 takım ve sultanlar ligi 12 takım 144 sporcu ile 1. Lig Erkek –Kadın A ve B grubunda bulunan 56 takımda mücadele eden 672 sporcudan rasgele seçilmiş 173 sporcudan oluşmaktadır Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak anket uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Anket 30 kişilik bir voleybolcu grubuna uygulanmış, doldurulan anketlere göre sorulardaki eksiklikler giderilerek yeniden düzenlenmiş ve anketin geçerlik-güvenirlik çalışması yapılmış, Cronbach's Alpha kat sayısı 0.743 ve madde sayısı 17'di olarak bulunmuştur. Çalışma için ilgili literatür taranarak, tarihi süreç içerisinde dopingin gelişimi incelenmiş, bazı sayısal verilerle desteklenmiştir. Seçilen 173 voleybol oyuncusu arasından, %53,8'i“erkek”(N=93), %46,2'si (N=80)“bayan”85'i üniversite mezunu, 81' i 1.liğ 92' si 2.liğ oyuncusudur. Sporculara diüretikler ve peptit hormonları ile ilgili bilgi düzeyi açısından yöneltilen sorularda kadın ve erkek voleybolcular arasında anlamlı bir farklılığın olduğu (p0.05). Sporcuların Oynadıkları Lige Göre Doping Bilgi Düzeylerinin dağılımına bakıldığında.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the doping knowledge level and tendency among volleyball players playing in the first and second leagues in Turkey, The sample of the study is composed of the volleyball players of Efeler League consisting of 12 teams and Sultanlar League consisting of 12 teams with their 144 players in total, and 173 players chosen among the 56 teams in the First League man-women A and B Categories Volleyball Federation of Turkey in 2017-2018 season. For this purpose, the survey as a tool used for data collection was prepared based on expert opinion and it was conducted to a population of 30 volleyball players. The survey was reassessed depending on the survey results by eliminating the defects in survey questions. Furthermore, a validity-reliability study was also conducted for the survey. A reliability study was conducted by using Cronbach Alpha internal consistency method and the value obtained is 0.743 and the number of items was found as 17. Throughout the study, a literature survey was conducted, the historical evolution of doping was examined and verified by using numerical data. ut of the selected 173 volleyball players, 53.7% of them are male (N=93), 46.2% of them are female, (N=80), 85 of them have graduated from a university, 81 of them are among 1st League and 92 of them are among 2nd League players. When the players were asked about their knowledge level about diuretics and peptide hormones, a significant difference was found between male and female volleyball players (p0.05).