Doğu Anadolu bölgesinin jeodinamik yapısının jeofizik verilerle irdelenmesi
Investigation of geodynamical structure of Eastern Anatolia by geophysical data
  1. Tez No: 150832
  2. Yazar: OYA ANKAYA PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKÇIĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada önemli levha hareketlerinin meydana geldiği kuşak içinde bulunan Doğu Anadolu inceleme alanı olarak seçilmiş ve bu bölgedeki jeodinamik problemler incelenmiştir. Önce, bölgeye ait Bouguer gravite anomali haritasına iki boyutlu alçak geçişli süzgeç ve yukarı analitik uzanım teknikleri uygulanarak bölgedeki rejyonal anomalilerin davranışı incelenmiştir. Daha sonra, anomali haritasına iki boyutlu radyal ortalama güç spektrumu tektiniği uygulanarak bölgeye ait ortalama rejyonal yapı derinliği 47 km olarak bulunmuştur, ikinci aşamada aynı anomali haritasına tek boyutlu kayan pencereli güç spektrumu yöntemi uygulanarak olası yapı derinliklerinin değişimi araştırılmıştır. Uygulama sonucu derinliklerin 38-52 km arasında değiştiği ve ortalama kabuk kalınlığının 45 km olduğu saptanmıştır. Bu kabuk kalınlığına karşılık bölgedeki topografyayı destekleyecek mekanizmayı açıklayabilmek amacıyla efektif elastik kalınlık hesaplanmıştır. Bölgeye ait efektif elastik kalınlık ortalama 13 km olarak saptanmıştır. Bulunan bu kalınlık ile bölgedeki sismojenik zon arasındaki uyum araştırılmıştır. Aeromanyetik veriler kullanılarak Curie derinlikleri ve ısı akısı değerleri hesaplanmıştır. Serbest hava gravite anomalisinin genliğinin arttığı buna karşılık manyetik anomalinin genliğinin azaldığı kesimlerde, Bouguer gravite verilerine Euler Dekonvolüsyon yöntemi uygulanarak kabuk kalınlığı belirlenmiştir. Bu uygulamalardan yararlanarak kabuğun inceldiği kısımlar jeolojik yapılarla ilişküendirilmiştir.Bölgedeki düşey ve yatay yöndeki yapı sınırlarını incelemek amacıyla Bouguer gravite anomalilerine NTG yöntemi uygulanmıştır. NTG sonuçlarından yararlanarak kabuktaki yapı geçişleri belirlenmiştir. Son olarak tüm bulgular ve önceki çalışmalar birlikte kullanılarak bölgeye ait olası jeofizik modeller oluşturulmuştur. Anahtar sözcükler : Jeodinamik, gravite, manyetik, efektif elastik kalınlık, admittance, Curie derinliği, güç spektrumu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Eastern Turkey has been chosen as the focal area of study due to its location within the zone, along which major plate movements occur, and the geodynamical problems in this region have been investigated. Initially, two-dimensional low-pass filtering and upward analytical continuation techniques have been applied to the Bouguer gravity anomaly map of the region and the response of regional anomalies has been examined. Later on, two-dimensional radial avarage power spectrum has been applied to the anomaly map and the average regional structural depth regarding the region has been found as 47 km. In the second phase, the same map has undergone one-dimensional moving windows power spectrum and the variations in structural depths have been researched. As a result of the application, it waV determined that the depths range from 38 to 52 km, while the average thickness of the crust happens to be 45 km. In order to explain the mechanism that would compensate the topography observed in the study area, effective elastic thickness has been calculated. The mean effective elastic thickness concerning the region has been computed as 13 km. The consistency of this value has been explored with the sismogenic zone for the region. Curie depths and heat flow values have been calculated by using aeromagnetic data. The Euler Deconvolution method has been applied to the Bouguer gravity data in order to reveal the crustal thickness, particularly in the provinces where the amplitude of the free air gravity anomaly rises whereas the amplitude of magnetic anomaly decreases. By means of these practices, the parts, in which the crust gets thinner, have been correlated with the geological structures.NTG method has been utilized in association with the Bouguer gravity anomalies so as to constrain the vertical and lateral structure boundaries in the study area. Benefiting from the NTG results, structural transitions within the crust have been marked. Eventually, all the findings and the previous studies have been utilized and probable geophysical models regarding the region have been constructed. Keywords : Geodynamics, gravity, magnetic, effective elastic thickness, admittance, Curie depth, power spectrum