Egm08 bouguer gravite anomalileri vetermomekanik modellerle orta anadolubölgesi litosfer yapısının araştırılması
Geophysical investigation of lithospheric structure ofcentral anatolian region with egm08 bouguer anomaliesand thermomechanical modelling
- Tez No: 605952
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yerküre'nin litosfer tabakasının üzerine etkiyen yüklere karşı gösterdiği deformasyon özelliklerinin irdelenmesi, yerin jeodinamik özelliklerinin anlaşılmasına katkılar sağlar. Gravite ve Topoğrafya verilerinin birlikte analizi litosferin izostatik dengelenme mekanizmasına ve litosferin bükülme özelliklerine dair önemli bilgiler sunabilir. Anadolu levhası üzerinde gravite ve topoğrafya verilerine bağlı olarak litosferin izostatik analizlerine yönelik çalışmalar çok azdır. Çalışmanın ana amacı Orta Anadolu bölgesinin Moho ve Litosfer-Astenosfer Sınır (LAS) derinliklerini, modern izostazi teorisi Vening-Meinesz modeline göre litosfer bükülme modelini, ortalama Efektif Elastik Kalınlığını (EEK) ve haritasını, litosfer mukavemet kesitlerini modellemek ve litosfer mukavemet kesitlerinden elde edilen reoloji modelinden bölgenin kabuk modeli hakkında yorumlar yapmaktır. Bu türden çözümlerin hedefi bölgenin neotektonik yapısına yönelik modeller geliştirmek ve litosferin zayıf olduğu alanları belirleyerek ileride olası sismik aktivitelerle bağlantılı sonuçlar çıkarmaktır. Bu çalışmada güncel veri-setler EGM08 Bouguer gravite ve GTOPO30 topoğrafya verileri kullanılmıştır. Gravite verilerinin ters çözümünden Moho derinlikleri ~37,8- 43,3 km aralığında ve LAS derinlikleri ise ~67,0-91,0 km aralıklarında hesaplanmıştır. Bouguer-Topoğrafya uyum ilişkisinden litosfer efektif elastik kalınlıklarının ortalama kestirimi (~21,29 km) ile EEK haritasından elde edilen veriler (~19,0-24,3 km) uyumludur. Çalışma alanının batı kesiminden elde edilen litosfer dayanım modelinde litosfer üzerindeki tektonik yükler üst kabuğun rijitliği ile desteklenmektedir ve deprem odak derinlikleri bu bölgede dağılım göstermektedir. Doğu kesimine doğru ise litosfer modelinde üst kabuk ve Moho'ya yakın ince bir bölgenin dayanımı mekanik özellikte gelişmekte ve depremler buralarda oluşmaktadır. Her iki modelde de alt kabuk sünek ve litosferik mantonun derin kısımları plastik akma özelliği göstermektedir. İzostatik denge analizleri sonucunda bölgenin batı kesiminde dengelenme süreci devam ettiğinden gelecekte deprem üretebilecek bölgeler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Examining the earth's deformation properties against the loads affecting the lithosphere layer contributes to the understanding of the geodynamic properties of the earth. A combined analysis of gravity and topography data can provide important information about the lithosphere's isostatic compensation mechanism and the bending properties of the lithosphere. There are few studies on the isostatic analysis of the lithosphere, depending on the gravity and topography data on the Anatolian plate. The main aim of the study was to model the Moho and Lithosphere-Astenosphere Boundary (LAB) depths of central Anatolia, the lithosphere bending model according to the modern isostasy theory Vening-Meinesz model, the average Effective Elastic Thickness (EET) and its map, the lithosphere, to model the lithosphere strength sections, and to comment on the valid crust model of the region according to the rheology model obtained from the lithosphere strength sections. In this study, up-to-date data-sets EGM08 Bouguer gravity and GTOPO30 topography data were used. Moho depths were calculated from the inverse solution of gravity data in the range of ~37.8-43.3 km and LAS depths at ~67.0-91.0 km ranges. The average estimation of the EET of the lithosphere (~21.29 km) from the Bouguer-Topography coherence relationship and the data from the EET map (~19.0-24.3 km) are comparable. In the lithosphere strength model obtained from the western part of the study area, tectonic loads on the lithosphere are supported by the rigidity of the upper crust and the focal depths of the earthquake are distributed in this region. Towards the eastern part, the lithosphere model develops mechanically and earthquakes occured in the upper crust and the strength of a thin area close to Moho. In both models, the lower crust ductile and lithospheric mantle has the ability to flow plastic. As a result of isostatic equilibrium analysis, the compensation process in the western part of the region continues and the regions that can produce earthquakes in the future