Emergency action plan in dairy industry
Süt endüstrisinde acil eylem planı
- Tez No: 150835
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER YASER KÜÇÜKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
VI ÖZET Çevre ve toplumu olumsuz yönde etkileyen doğal afetler ve tehlikeli maddelerin üretilmesi depolanması ve kullanım sırasında yaşanan büyük endüstriyel kazaların önlenmesi, insan ve çevreye olan ettolerinin en aza indirilmesi yönünde tedbirlerin alınması açısından bir acil durum planlaması şarttır. Dünyada yaşanan büyük endüstriyel kazaların sonucunda, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından, kimyasal kazalar ve acil durumlara karşı önlem alma ve zararları en aza indirmek için bir dizi öneri getirildi. Bu öneriler“APELL”isimli raporda toplanmıştır.“APELL”bir çok ülkede kıdlamlmaktadır. APELL kazaların önlenmesi ve acil durum sağlığı için bölgesel işbirliği projesidir (Web_24, 2001). Bu tez kapsamında genel bir endüstriyel tesis için acil durum planı ve yönetimi oluşturulmuş, kimyasallann depolanması ve etiketlenmesi ile ilgili genel kurallar verilmiştir. Daha sonra bir süt endüstrisi için acil durum planı ve yönetimi oluşturulmuştur. İlk olarak seçilen tesis gezilmiş ve bu tesisle ilgili genel bilgiler incelenmiştir. Üst yönetimle aylık toplantılar yapılarak tesiste oluşabilecek acil durumlar listelenmiştir (Hassasiyet Analizi). Bu durumlara müdahale edecek iç ve dış kaynaklar belirtilmiştir. Acil durum için bir yönetim takımı oluşturulmuş ve sorumluluklar belirlenmiştir. Bir acil durum sonucunda, sonuçların kayıtlara girilmesi için bir Çevresel Olay Raporu hazırlanmıştır. Çevresel Olay Raporu Aktif Personel (Acil Durum Planlama Takımı) ve Planlama Takım Lideri tarafından doldurulacaktır. Daha önce bu tesiste böyle bir çalışma yapılmamış olup bu tez ile birlikte tesis için Acil Durum Planı oluşturulmuştur.vn Personel için verilecek eğitimler kararlaştırılmıştır. Tesiste kullanılan dezenfektan, temizleyiciler ve kullanılan önemli kimyasallarla ilgili acil durumlar için bir rehber oluşturulmuştur. Acil durum planı çalışması kapsamında konularla ilgili önerilerde bulunulmuştur. Anahtar kelimeler; Acil Durum Planı, Süt Endüstrisi, Kimyasallar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Emergency planning is an obligation in the aspect of prevention from industrial accidents that occur for any reason during the usage and production of hazardous materials, and natural disasters, that affect the environment and community is affected negatively, and taking necessary precautions for minirnization of their affects is a must. After the big industrial accidents in the world, a series of advises constituted by United Nations Environment Program (UNEP) was put forward to prevent chemical accidents and emergencies and minimize their effects. These advises were gathered in a guidebook called APELL (Awareness of Planning Emergency at Local Level). APELL is used in many countries. APELL is a regional cooperation project for emergency management and the prevention of labor accidents (Web_24, 2001). In this thesis, emergency plan and management were prepared for a industry, general rules for labeling and storage of chemicals were determined. Then, Emergency Action Plan and Management is constituted for dairy industry. First of all, a chosen pilot facility was visited and general documents about this facility were examined. The potential emergencies are listed (Vulnerability Analysis) in the meetings with top management. In the facility, the internal and external resources that will response to these situations were determined. Emergency management team was formed and the responsibilities were identified. As a result of an emergency, an Environmental Incident Report is prepared for the entry of the results to the records. Environmental Incident Report will be filled by Active Staff (Emergency Planning Team) and Planning Team Leader. Such a study has never been made in this facility before and with this thesis, an Emergency Plan is preparedfor the facility for the first time. The training program for facility personnel was decided and a guide is prepared for the emergencies related with the disinfectants, cleaners and important chemicals used in the facility. Suggestions in the context of emergency planning were made for the facility. Keywords; Emergency Action Plan, Dairy Industry, Chemicals