Orta yükseklikteki (4-8 kat) konut yapılarında ahşap teknolojisinin uygulanabilirliği
The application of timber construction in multi-storey residential buildings
- Tez No: 150845
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
II ÖZET Zaman, ötesi bir yapı malzemesi ahşap, her çağda ve her toplumda ustaların elinde, biçimlenen ve günümüze kadar ulaşan geniş bir kullanım alanına sahip doğal bir yapı malzemesidir. Ahşap, yüzyıllardan beri binalarda kullanımım sürdürmüş olsa da, teknolojinin ilerlemesi sonucunda yeni malzeme ve sistemlerin ortaya çıkmasıyla, yapının ana malzemesi olma özelliğini kaybetmiştir. Diğer yandan teknolojik ilerlemeler ahşap malzemenin kullanımında da yenilikler getirmiştir. Gelişmeler ahşabı diğer çağdaş malzemeler ile yansır duruma getirmiştir. Bir çok ülkede ahşap teknolojisindeki gelişmeler ve yaygın kullanıma karşın, Türkiye gelişimin ve kullanımın gerisinde kalmış, münferit uygulamalar dışında mimaride istenilen düzeye ulaşamamıştır. Türkiye'de geleneksel bir alt yapıya sahip ahşap yapım sistemlerinin, günümüz koşullarında rasyonel kullanımının sağlanması, yeni ahşap malzeme ve konut yapım teknolojilerinin özellikle çok katlı konut üretiminde tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan program altı bölümden oluşmaktadır.Ill Birinci bölümde, yapılan çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, endüstriyel ahşap malzemelerin tanımı ve sımflanduması yapılarak her sınıfta yer alan malzemelerin özellikleri, üretimleri ve yapıda kullanım alanları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, konut üretiminde kullanılan endüstriyel ahşap yapım sistemleri; hakkında bilgiler verilmiştir. Çok katlı konut yapımında kullanılan sistemler belirlenerek çeşitli ülkelerden çok katlı konut uygulamaları verilmiştir. Dördüncü bölümde, geleneksel ahşap yapım sistemleri, endüstriyel ahşap yapım sistemlerinde yararlanılması amacıyla yapısal ve yapı fiziği yönünden incelenerek anket çalışması yapılmıştır. Geleneksel çok katlı ahşap konutların taşıyıcı sistemleri, yapı bileşenlerinin boyutları ve mekan büyüklükleri çıkartılmıştır. Bu verilerden yararlanılarak istatistik çalışması yapılmış ve ahşap konut yapımında kullamlmak üzere kiriş kesit alam ve yüksekliğinin hesaplanmasına yönelik formül geliştirilmiştir. Beşinci bölümde, Türkiye'de uygulanacak Endüstriyel Ahşap yapım sistemi ile gerçekleştirilecek konut yapımında kullamlmak üzere“Modüler Model Konut”geliştMlmiştir. Sonuç bölümünde, ahşap yapım geleneğinin rasyonelleştirilerek Türkiye koşullarına cevap veren endüstriyel ahşap yapı malzemeleri ve yapım sistemlerinin geliştirilmesi, özendirilmesi ve çok katlı konut yapımmda kullanılma gereği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Wood, known as a natural construction material, has been cut and shaped by plenty of skilled workmen of the all societies for a long period of time. However, even though the wood's way of use has been continuing for hundreds of years it has lost its special construction features because the improvement of technology created new construction resources and systems. On the other hand, development of wood technology became competitor with the other contemporary materials. In spite of the development of the wood technology and its extensive usage for many countries, Turkey stayed behind them. Turkey hasn't reached the desired level for the architectural applications. This thesis is performed to provide rational usage of wood construction systems by employing today's conditions and introducing the new improved wooden materials and housing technologies for widespread usage in Turkey. The thesis program has been divided into six chapters. In the first chapter, the main goal of this study and its contents are represented and the necessity of this study is discussed by using the information from the literature.V In the second chapter, the introduction and classification of the engineered wood materials are presented and the characteristics of the materials of each level, the capacities of their production and usage area explained. In the third chapter, the information is representing the engineered wood construction systems. The multi-storey residential applications from the several countries are represented. In the fourth chapter, structural and physical constructions are examined to get benefit from the traditional construction systems, their assimilations and transition to engineered wood construction systems. The structures, the dimension of the structure components and the size of the spacing were decided for the traditional multi-story timber residential. The statistical studies were done by using these information and an equation developed for the determination of the joist cross area and its height for the wooden house construction. In the fifth chapter,“A Modular Model Dwelling”has been improved with engineered wood frame system for using construction sector in Turkey. At the result section, by the rationalization of the traditional construction of wood, the necessity of the improvement and encouragement of the engineered wooden construction materials and production systems of Turkey's conditions are expressed.