Fracture behaviour welded nodular cast iron
Kaynaklanmış küresel grafitli dökme demirin kırılma davranışı
- Tez No: 150844
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, kaynaklanmış küresel grafitti dökme demirin kırılma davranışı deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Kaynak metali akma mukavemeti esas metalden daha düşük olan alt-uyum kaynağı elde etmek için ferritik küresel grafitli dökme demirler soğuk ark kaynağı metoduyla dolgu maddesi olarak nikel bazlı elektrot kullanılarak birleştirilmişlerdir. Kaynaklanmış numunelerde farklı mekanik özelliklere sahip çeşitli bölgeler ortaya çıkmaktadır. Bu farklı bölgelerin (kaynak metali, ısı tesiri altında kalmış bölge ve esas metal) mekanik ve metalografik özellikleri kaynaklanmış numunelerin kırılma davranışını etkilemektedir. Çalışmanın deneysel kısmında, ilk olarak, kaynaklanmış numunelerin mekanik ve metalografik özellikleri tanımlanmıştır. Ardından, kırılma tokluğu deneyleri ile J- integrali kırılma tokluğu değerleri esas metal, ısı tesiri altında kalmış bölge ve kaynak metalim içeren farklı çatlak bölgeleri için belirlenmiştir. Çalışmanın sayısal kısmında, sonlu elemanlar analizleri farklı bölgelerinde ön çatlaklar içeren 3 boyutlu modeller oluşturularak gerçekleştMlmiştir. Bu modellerde, gerilme - şekil değiştirme analizlerinden sonra çatlak civarındaki üç eksenli gerilme ve plastik deformasyon karakteristikleri herbir çatlak bölgesi ve farklı çatlak boylan için belirlenmiştir. Üç eksenli gerilme ve plastik şekil değiştirme değerlerinin büyüyen çatlak boyuyla arttığı tespit edilmiştir. Kaynaklı birleştirmede farklı mukavemet değerlerine sahip çeşitli bölgeler model içinde plastik deformasyon yayılmasını etkilemektedir. Plastik deformasyon ilerlemesinin ısı tesiri allında kalmış bölgede ve difüzyon çizgisinde engellenmesi çatlak ucunda fazladan bir üç eksenli gerilme artışına neden olmaktadır
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, fracture behavior of welded nodular cast iron was investigated experimentally and theoretically. Ferritic nodular cast irons were joined by cold arc welding method by using the nickel base electrode as filling material in order to obtain under-matched weldment which yield strength of weld metal is lower than that of base metal. Various regions with different mechanical properties appeared in welded specimens. The mechanical and the metallographical properties of these regions (weld metal, heat-affected zone and base metal) affect the fracture behavior of welded specimens. In experimental part of the study, firstly, mechanical and metallographical properties of the welded specimens were identified. Then, J-Integral toughness values were determined by fracture toughness tests for different crack locations including base metal, HAZ and weld metal. In numerical part of the study, finite element (FE) analyses were conducted by fixing 3-D models precracked on different locations. In these models, after stress - strain analyses, stress triaxiality and plastic deformation characteristics around crack tip were determined for each crack locations and different crack sizes. It was found that stress triaxiality and plastic strain values increase with growing crack length. Different regions with different strength levels in weldment, affect the extension of plastic deformation in the models. Hindrance on the extension of plastic deformation at HAZ and diffusion line causes extra increase in stress triaxiality at crack tip.