Pulmoner damarların güvenli kesilmesinde elektrotermal bipolar damar ayırıcının in vivo sonuçları
  1. Tez No: 150856
  2. Yazar: TUNÇ LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dr. Tunç Laçin Göğüs Cerrahisi AD ÖZET Elektrotermal bipolar damar ayracı olan LigaSure Damar Ayırma Sistemi (LDAS; Vaileylab, Tyco Healthcare, Boulder, CO) kollajen ve elastini denature ederek, 7 mm çapa kadar olan damarların duvarlarım güvenle kapatarak, hemostaz sağlayan yeni bir cerrahi alettir. Bu çalışma, LDAS 'in pulmoner damarlar üzerinde klinik etkisi ve güvenilirliğinin gösterilmesi için yapılan ilk in vivo deneysel çalışmadır. Çalışmada yedi koyuna sağ üst lobektomi uygulandı. Beş deneğe torakotomi ile üst lobektomi, iki deneğe ise torakoskopik üst lobektomi yapıldı. Damar çaplan intraoperatif ölçüldü. Altı denekte sağ üst lob damarları LDAS ile ayrıldı, bir denekte ise damarlar ipek sürürler ile bağlandı. Lobektomi materyalindeki arter ve ven güdükleri örneklendi (erken örnekler). Deneklere yedinci günde ötenazi uygulandı ve mediyastinal güdükler örneklendi (geç örnekler). Tüm örnekler konvansiyonel histoloji ile değerlendirildi. Ayrılan pulmoner arterlerin medyan çapı (n=9) 6 mm (3-7 mm), venlerin (n=l 1) ise 4 mm (2-6 mm) idi. LDAS ile ayrılan arter ve ven güdüMerinin hiçbirinde erken (lobektomi sırasında) veya geç (7. gün) ayrılmaya bağlı kanama görülmedi. Erken örneklerin histolojik incelemesinde termal hasar ve nekroz tespit edildi. Geç örneklerde damar duvarına sınırlı kısa segment nekroz, fİbrozis ve inflamasyonsuz trombüs formasyonu ve minimal granülasyon dokusu izlendi, înflamasyon ve granülasyon dokusu gelişimi ipek bağlama ile karşılaştırıldığında çok daha az idi. LDAS kullanılarak ayrılan damarlarda, güdüklerin 5 mm uzağında normal damar dokusuna geçiş görüldü. İpek sütürler ile ayrılan damarlarda 7. günde etraf dokuda ciddi inflamasyon ve granülasyon dokusu gelişimi görüldü. LDAS, deneysel koyun modelinde 7 mm çapa kadar olan pulmoner damarlarda erken ve geç postoperatif dönemde mükemmel hemostaz sağlamaktadır, inflamasyon ve granülasyon dokusu gelişiminin sınırlı kalması önemli bir avantaj dır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bipolar koagülasyon, hemostaz, LigaSure, torakoskopi, lobektomi
Özet (Çeviri)
Dr. Tunç Laçin Göğüs Cerrahisi AD ABSTRACT An electrothermal bipolar vessel sealer, LigaSure Vessel Sealing System (LVSS; Valleylab, Tyco Healthcare, Boulder, CO) is a novel instrument which achieves permanent vessel wall fusion of vessels upto 7 mm in diameter safely by denaturing collagen and elastin. This study is the first to determine the in vivo clinical efficacy and safety of LVSS on pulmonary vessels. Seven sheep underwent right upper lobectomy. Five lobectomies were performed, by thoracotomy and two had thoracoscopic lobectomies. Diameters of vessels were measured intraoperatively. In six, the vessels to the right upper lobe were divided with LVSS and in one with silk sutures (open). The artery and vein stumps in the lobectomy specimen were sampled (early samples). The animals were euthanized at 7 days and mediastinal stumps were sampled (late samples). Conventional histology was performed. Median diameter of pulmonary arteries (n=9) divided was 6 mm (3-7) and of veins (n^l 1) was 4 mm (2- 6). No early (during surgery) or late (7 days) disruption was seen in any of the artery or vein stumps divided with LVSS. Histology of early samples showed thermal injury and necrosis. Late samples showed short segment necrosis limited to the vessel wall, fibrosis, thrombus formation without inflammation and minimal granulation tissue compared to silk-tied vessels. There was transition to normal vascular tissue within 5 mm from the LVSS divided stumps. The silk-tied vessels showed significant inflammation and granulation tissue formation at 7 days. LVSS achieves perfect sealing in pulmonary vessels less than 7 mm in diameter in experimental animal model of sheep in the early and late postoperative period. Near absence of inflammation or granulation tissue is a significant advantage. KEY WORDS: Bipolar coagulation, haemostasis, LigaSure, thoracoscopy lobectomy