Sarımsak, kekik otu, siyah çay ekstreleri ve beta glukanın hormona dirençli prostat kanseri hayvan modelinde tümörün büyümesi üzerindeki etkileri
- Tez No: 150855
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT TÜRKERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sarımsak, siyah çay ve kekik otundan hazırlanan ekstrelerin ve beta glukanın hormona dirençli prostat kanseri tedavisinde etkisinin olup olmadığım araştırmaktır. Bu çalışmada toplam 28 adet 300-350 g ağırlığında sağlıklı, erkek Kopenhag sıçanları kullanıldı. Sıçanların sağ gluteal bölgelerine 2xl06/ml Mat-ly-lu hücreleri subkütiküler olarak enjekte edildi ve sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Tümörler 1 cm çapa ulaştığında 2.gruba her gün 250 mg/kg sarımsak suyu, 3. gruba 40 mg/kg beta glukan, 4.gruba 3 g/kg kekik suyu, 5.gruba ise 3 g/kg demli siyah çay gavaj ile içirildi. Hayvanların genel durumu, kilosu ve tümör boyutları takip edildi. Hayvanlar ortalama 1. ayda anestezi altında dekapitasyon yapılarak tümör dokuları eksize edildi. Metastaz sayısı, hacmi, tümör büyüme hızları ve tümör dokularında izlenen apopitozis oranlan SPSS 13,0 istatistik paket programı kullanılarak karşılaştırıldı. Sıçanların ağırlığı, primer tümörün hacmi ve metastaz sayısında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubunda metastaz hacmi 13,2 cc olarak saptanırken, sarımsak grubunda 0,6cc (p=0,06), kekik grubunda ise l,6cc (p=0,08) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Aim of this study is to investigate the affect of garlic, thyme, black tea and beta glucan in the treatment of hormone resistant prostate cancer. In this study, 28 male, 300-350 g, healthy, Copenhagen rats were used. 2xl06/ml Mat-ly-lu cells were injected in gluetal area of the rats and they were divided into five groups. Garlic (250mg/kg/day) was given by a nasogastric tube to the second group, third group treated with beta glucan (40mg/kg/day), fourth group with thyme (3g/kg/day) and fifth group with black tea (3g/kg/day). General situation, weight, tumor size was followed. Rats were decapitated and tumors were excised after at first month follow up. Number of metastasis, metastasis size, velocity of tumor growt and apoptosis of tumor tissue was evaluated via the SPSS 13.0 statistic pocket program. Number of metastasis, rats' weight and primary tumor size was not found to be statistically significant. Median size of the metastatic tumor in garlic, thyme and control groups were measured as 0,6cm3, 1,6cm3 13,2cm3 respectively (p=0, 06, p=0, 08).