İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde ormancılık politikası yönünden ağaçlandırma sorunları ve çözüm yolları
Afforestation problems and solutions concerning forest policy in Istanbul Regional Forest Directorate
  1. Tez No: 150887
  2. Yazar: HASAN TEZCAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDİ EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de ormanların iyileştirilmesi ve varlıklarının arttırılması yönünde yapılan ağaçlandırma çalışmalarında değişik sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu konuda bölge müdürlüğü düzeyinde karşılaşılan sorunların saptanması ve öneriler sunulması için, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü (AGM) ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM)'nün birlikte ağaçlandırma etkinliklerini yürüttüğü ve öteden beri ağaçlandırmaya ilişkin sosyal, ekonomik, teknik ve siyasi açıdan sorunların yaşandığı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü yöresi seçilmiştir. Çalışmanın bölgesel düzeyde olması, ağaçlandırma etkinlikleri ile ilgili sorunların kaynağmda saptanmasına ve bölgesel çözüm önerilerinin getirilmesine olanak sağlayabilecektir. Çalışmaya literatür araştırması ve ağaçlandırmayla ilgili mevzuatın incelenmesi ile başlanmıştır. Daha sonra, ilgili kurumlar ziyaret edilmiş, gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılarak konuya ilişkin ayrıntılı ve güncel veriler sağlanmıştır. Gözlem ve görüşme uygulamaları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı tüm işletme müdürlüklerinde ve ağaçlandırma örgütüne bağlı tüm ağaçlandırma mühendisliklerinde yürütülmüştür. Bunun yanında adı geçen bölge müdürlüğünde ve ağaçlandırma örgütü taşra birimlerinde pek çok orman işletme şefi, ağaçlandırma mühendisi ile görüşmeler yapılmış ve deneyimlerinden yararlanılmıştır. Söz konusu çalışmanın sağlıklı yürütülmesi ve daha geniş bir veri tabanına yayılabilmesi amacıyla, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü kapsamında, orman işletme şeflerine ve ağaçlandırma mühendislerine anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulamasından elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle, ağaçlandırma etkinliklerinde karşılaşılan sorunlar ayrıntılı olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta, inceleme, gözlem, görüşme ve anket çalışmaları ile orman bölge müdürlüğü düzeyinde, mülkiyet, koruma, organizasyon, ağaçlandırma amacı, tür seçimi, özel sektör ağaçlandırmaları ve fînans konularında yaşanan sorunlar ortaya konulmuş ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Various problems occur in afforestation practices to improve and to increase the wealth of forests in Turkey. In this subject, Istanbul Forestry Regional Directorate was selected to research in order to determine the problems and to provide suggestions at regional directorate scale, because General Afforestation and Erosion Control Directorate and General Forest Directorate have conducted afforestation applications in directorial territory, and because the region has had social, economic, technical and political problems for a long time. Investigation of the afforestation problems at regional scale can enable determination of in-situ problems related to afforestation activities and to give the special suggestions peculiar to the region. The study was started with examining pertinent literature and Turkish regulations on afforestation. Then, related institutions were visited. Current and detailed data were collected about the subject by observation and face-to-face interview methods. Data collection was performed on in all forest units that operate under The Regional Forest Directorate and in all regional afforestation units in Istanbul. Moreover, race-to-face interviews were done with forest unit chiefs and regional afforestation chiefs. A questionnaire was prepared to canvass the managers in all forest units and afforestation units in Istanbul Forestry Regional Directorate in order to make sound and comprehensive determination of problems and to make reasanable inferences. In conclusion, problems on property rights, conservation, organization, afforestation purpose, species selection, private sector afforestation and finance were discussed. The suggestions on these problems were provided based on the investigation, observation, negotiation and questionnaire studies rendered in the forestry regional directorate level.