Diyabet retinopatili olgularda serum ve vitreusta leptin ve VEGF seviyeleri
  1. Tez No: 150898
  2. Yazar: EREN ÇERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KOZAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Diyabet sıklığı giderek artan önemli bir toplumsal sağlık sorunudur. Diyabetin önemli komplikasyonlarından biri diyabetik retinopatidir (DR). 1995 yılında 135 milyon kişiye diyabet tanısı konulduğu ve bunun 2025 yılına kadar 300 milyona yaklaşacağı tahmin edilmektedir. Diyabetik retinopatinin en ileri evresi olan proliferatif diyabetik retinopati (PDR), retinada yeni damar gelişmesi ile tanımlanır ve bu yeni damarlardan gelişen kanamalar ciddi görme kaybına sebep olabilir. Retinada yeni damarların gelişmesinde anjiogenezi arttıran birçok faktör etkilidir. Bu faktörler içinde VEGF'in spesifik olarak vaskülar endotel hücreleri üzerinde proliferatif etkisi olduğu ve damarsal geçirgenliği arttırdığı bilinmektedir. VEGF retinal anjiogenezde etkili başlıca mediyatör olsa da, yalnızca VEGF'in inhibe edilmesi retinal vaskülarizasyonu tamamen durdurmaz. Yağ dokusundan salgılanan leptin iştah ve metabolizma üzerine etkileri olan bir hormondur. Ancak leptinin anjiogenezde ve yara iyileşmesinde etkili sitokin benzeri etkileri de vardır. Bu bulgular dolayısıyla bazı yazarlar leptinin anjiogenezi direk olarak arttırarak, diyabetin gözdeki fibrovaskülar komplikasyonlarında da rol oynayabileceğini öne sürmüşlerdir. Ayrıca leptinin retinada anjiojenik etkilerini VEGF üzerinden ortaya çıkardığı öne sürülmüştür. Çalışmamızda leptinin DR patogenezindeki rolünün varlığı araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmamıza 15 diyabetik retinopatili olgu ile kontrol grubu olarak 6 diyabetik retinopatisi olmayan olgu dahil edildi. Diyabet grubunun yaş ortalaması 56,2±9,47 kontrol grubunun ise yaş ortalaması 54,5±12,7idi. Tüm olgulardan pars plana vitrektomi veya vitreus içine triamsinolon uygulanması esnasında vitreus ve kan örnekleri alındı. Alınan örneklerde, immünolojik metotlarla VEGF ve leptin seviyesi belirlendi. Bu değerler VEGF ve leptin seviyesini değiştirilebileceği öne sürülen parametreler [vücut kitle indeksi (VKl), açlık kan şekeri (AKŞ), glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c), kolesterol, trigliserit, yüksek molekül ağırlıklı lipoprotein (HDL), düşük molekül ağırlıklı lipoprotein (LDL) ve çok düşük molekül ağırlıklı lipoprotein (VLDL) ] ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda vitreus VEGF seviyesinin DR olgularında (90,45 ± 61,85 pg/ml) kontrol grubuna göre (41,38 ± 8.72 pg/ml) anlamlı olarak (p=0.005) dahayüksek olduğunu, vitreus VEGF seviyesinin serum HbA1c ile korelasyonunun olduğunu (r=0,59 p=0,005) saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes is an important common health problem, with an increasing prevelance. An estimated 135 million people worldwide had diagnosed diabetes in 1995, and this number is expected to rise to at least 300 million by 2025. One of the most severe complications of diabetes is diabetic retinopathy. Proliferative diabetic retinopathy, the most advanced stage of diabetic retinopathy, is characterized by neovascularizations, that can bleed and lead to serious vision loss. Retinal neovascularization is induced by many angiogenic factors. Vascular endothelial growth factor (VEGF) has been selectively promote the proliferation of vascular endothelial cells and is known to enhance vascular permeability. Although VEGF is a primary mediator of retinal angiogenesis, VEGF inhibition alone is insufficient to prevent retinal neovascularization. Leptin, a hormone involved in body weight and hunger regulation, is secreted mainly from adipose tissue. Leptin also acts as a cytokine-like mediator capable of playing a role in angiogenesis and inflammation. These findings led some authors to speculate that leptin could participate in fibrovascular complications of diabetic retinopathy by direct proangiogenic effects within the eye. It also has been shown that leptin exerts its effects through stimulating the release of VEGF. In our study we aimed to investigate the role of leptin in pathogenesis of diabetic retinopathy. We included 15 patients with diabetic retinopathy and as a control group 6 patients without diabetic retinopathy. Vitreous and serum samples were obtained at the time of vitreoretinal surgery or at the time of intravitreal triamsinolon injection. Leptin and VEGF concentrations in serum and vitreous were measured using a commercially available immunassay kits. Previously reported parameters that could influence serum or vitreous levels of leptin and VEGF ( body mass index, glycosylated hemoglobin, fasting blood glucose, cholesterol, triglyceride, HDL, LDL and VLDL levels) were studied for correlations.