Detenasyon şok dalga metoduyla kum kalıplama
Sand moulding by using detonation shock wave method
- Tez No: 150942
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bilim uzmanlığı tezi DETENASYON ŞOK DALGA METODUYLA KUM KALIPLAMA Şeydi TEKİN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Ercan CANDAN Ocak 2004, 47 sayfa. Bu çalışma, detenasyon şok dalga metodunun dökümcülükte kum kalıplama işleminde kullanımının araştırılmasını amaçlamaktadır. Deneysel sonuçlar; detenasyon şok dalga metoduyla kum kalıplama işleminin başarıyla yapılabileceğini göstermiştir. Derece içinde homojen kalıp sıkılığı, model yüksekliğinden bağımsız olarak başarılmıştır.ÖZET (devam ediyor) Deney prototipine değişik oranlarda gaz karışımı gönderilerek kalıp kumu sıkıştırıldı. Sonuç olarak, 350 ml O2 ile 710 ml LPG gaz karışımı kullanılması ile kalıp sıkılığının yumuşak, 810 mi 02 ile 1650 mi LPG ve 1050 mi 02 ile 2130 mi LPG gaz karışımında, derece üst yüzeyindeki kumların yandığı gözlemlendi. Optimum kum sıkılığı için gaz karışımının 580 mi 02 ile 1180 mi LPG olduğu tespit edildi. Kalıp kumu içerisindeki kil miktarı, % 4 'den daha fazla olduğunda kalıp kumunun sertliğinin arttığı, % 2 kil ilave edildiğinde ise kalıp kumuna yeterli tutuculuğu sağlamadığını gösterdi. En uygun kil miktarının % 4 olduğu görüldü. Ayrıca kalıp kumu içerisindeki kil ve su miktarının, detenasyon şok dalga metoduyla yapılan kalıplamada etkileri de araştırıldı. Kalıp kumu içerisindeki su miktarı, % 4 'den daha yukarı ilave edildiğinde kalıp kumu sertliğini azalttığı ve kumu çamurlaştırdığı gözlemlendi. % 2 su ilave edildiğinde ise uygun kalıp sıkılığı elde edilemediği gözlemlendi. En uygun su miktarı % 4 olarak bulundu. Anahtar sözcükler : Kum Kalıplama, Şok Dalga, Dökümcülük, Metal Dökümü Bilim Kodu : 626.20.01 m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis SAND MOULDING BY USING DETONATION SHOCKWAVE METHOD Seydi TEKIN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Metallurgy Thesis Advisor: Assoc. Prof. Ercan CANDAN January 2004, 47 pages The aim of this work was to investigate shock wave method in sand moulding processing, frequently used in foundries, in order to achive homogeneous mould hardness Experimental result showed that shock wave method could be succesfully used in sand moulding processing. Homejeneous hardness of sand in the drag was achived and it was independent from pattern height. Moulding sand was squeezed by varying gas mixture that introduced to the experimental prototype.ABSTRACT (continue) As a result, hardness of the mould was softer as 350 ml O2 with 710 ml LPG. mixture was sent whereas as 810 ml O2 withl650 ml LPG and 1050ml 02 with 2130 burning of the surface of the moulding sand was observed. It was observed that optimum mixture ratio was 580 ml 02 with 1180 ml LPG for achieving preciese moulding hardness. In addition, effect of additives such as bentonite and water on sand mould hardness, carried out by shock wave method, was also investigated. Addition of bentonite at a ratio of above 4 %, hardness of the mould was increased while addition of bentonite at a ratio of 2 %, sufficient mould hardness was not achieved. The appropriate bentonite ratio in sand mould was 4 %. Addition of more than 4 % water into moulding sand caused muddy form. Unsufficient mould hardness was observed by addition of 2 % water into the sand. The appropriate water ratio in sand mould was 4 %. Key Words : Sand Moulding, Shock Wave, Foundry, Metal Casting Science Code : 626.20.01